دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197939
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1384 10:37
تعداد بازدید : 100

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پیشوا

دوستی از منظر قرآن و سنت

تحقیق پایانی با عنوان دوستی از منظر قرآن و سنت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

دوستی از منظر قرآن و سنت

 

 84/11/13

 

 

فرزانه علیپور  

 

طیبه حاج محمدی یزدی    

طوبی شاکری 

 

دوست ، دوست یابی ، قرآن ، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

از معدود افرادی که بگذریم ، هر انسانی در زندگی خود پیوندها و روابطی با دیگر همنوعان خود دارد . این پیوندها و روابط گاه از مرز روابط مصلحتی و سود جویانه فراتر رفته به روابط و پیوندهایی می انجامد که پرتویی از معنویت در آن تجلی می کند . این نوع روابط را اصطلاحاً ( دوستی ) و بنیانگذاران آن ها را ( دوستان ) می نامند .

فرض اصلی از نگارش این اثر اخلاقی برانگیختن احساسات دوستی و دوستداری در وجود خواننده و افزون ساختن حس انسان دوستی و مهرپروری همنوعان و ابلاغ پیام ممتاز و مؤثر به جهانیان می باشد ، که کاخ باعظمت و امکان حفظ قدرت یک ملت و همچنین ثبات حیثیت و قوان شخصیت آدمیان بر روی آن استوار است .

خوشبختانه هم اکنون اجتمعاع اسلامی و ایران ما که از فطرت دین و مذهب و هم از غریزه ی مهر و محبت بهره ی شایان دارد ، هنوز از برکات حشر ونشر و مواهب و ثمرات معاشرت های دوستانه تا به حد قابل توجهی برخوردار بوده و برای ارائه تابش انوار مهر و دوستی و جلوه گر ساختن عواطف بشری و رشد اخلاقی و شناخت و انجام وظایف و تکالیف دوستی بیش از پیش احساس آمادگی می نماید .

بنابراین منظور بنده در این تحقیق کوچک ، تشریح رسوم سازگاری تشییّد مبانی هر دوستی بوده و بر این اساس آن چه در این تحقیق می خوانید ، مجموعه ای ازیک سلسله مطالب اجتماعی و اخلاقی درباره ی دوستی و دوستداری است .

امید است این ره آورد ناچیز گمشدگان راه دوستیابی رابسوی گلشن دوستی و سعادتمندی رهنمون باشد ، و آنچنان اثری در روح و جسم خواننده پدید آورد ، که هر کس در هر مقام ، پس از مطالعه آن نسبت به عوالم نوعدوستی و مهر پروری با گرایش جدی و تفاغهم تازه ای نگریسته  وبا به کار بردن نکات سودمند ، در جهت دوستداری و دوستبابی یادآور شده ایم، لزوم مهر و محبت نسبت به همنوع را با لزوم نیکبختی خویش تؤام ساخته ، و بیش از پیش در مسیر مهر و دوستی گام نهند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :