دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197974
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 11:30
تعداد بازدید : 240

تحقیق پایانی، مدرسه علمیه حضرت زینب(س) شاهد

نقش ارتباط کلامی درزندگی همسران

خانواده ساختاری است که مهمترین هسته خانواده را مجموعه زن و شوهری تشکیل میدهند و نوع رابطه میان دو همسر اصیل ترین پیش بینی کننده رضایت زناشویی است. اعمال ، رفتار و گفتار هر یک از زن و شوهر عاملی است برای بقاء و زوال این بنیان مقدس از این رو خانواده موفق خانواده ای است که در آن زن و شوهر بارها با یکدیگر گفتگو می کنند و الگوهای ارتباطی شان را در این گفتگو شکل می دهند که این الگو در نتیجه می تواند ویرانگر یا سازنده باشد. عدم مهارت های ارتباطی مثل صحبت کردن و گوش کردن میتوانند عامل مشکلات ارتباطی در سالهای پس از ازدواج باشد پس ارتباط در ایجاد سازگاری های بین فردی ارزشمند است ، همچنین حمایت های اجتماعی نوعی رفتار کلامی است که در آن فرد با دلداری دادن ، تشویق و کمک کردن به نیازهای همسر خود پاسخ می گوید ، در حال حاضر در جوامع صنعتی ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر رو به کاهش است و اگر ارتباطی هم وجود دارد، در بسیاری از مواقع ارتباطی کار و فیزیکی است ، نه عاطفی و قلبی.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه .......... حضرت زينب(س)شاهد...........................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

نقش ارتباط کلامی درزندگی همسران

1389

 

میترا اعوانی

 

سركار خانم ام البنين خالقيان

 

-

نقش ارتباط ، کلام ، همسران ، طلاق

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

چکیده 

 

انسان در روابط خود موجودی تاثیر گذار و تاثیر پذیر است . تاثیر و تاثرات روابط انسانی از کانالهای مختلفی ایجاد
می گردد که برخی ظاهری ، برخی درونی ، برخی جسمی و برخی روحی می باشد. از جمله عوامل تاثیر گذار بر روابط انسانی به خصوص در کانون و محیطی مانند محیط خانواده ، روابط کلامی همسران جلوه گر می باشد . با توجه به اهمیت این رابطه و آثار و نتایجی که بر جای خواهد داشت که گاهی منجر به سعادت و بقای خانواده و گاهی منجر به زوال و فنای آن میگردد محقق سعی نموده است تا در این تحقیق به رابطه کلامی میان همسران پرداخته و یک الگوی کلامی سازنده و سعادت بخش را معرفی نماید .

در این تحقیق ابتدا ضمن بیان ارتباط کلامی از لحاظ لغوی و اصطلاحی و انواع ارتباط کلامی مانند ارتباط حضوری و غیرحضوری و نیز به ویژگی های ارتباط کلامی مانند ویژگی سازنده و مخرب آن پرداخته شده است.

سپس آثار انواع ارتباط کلامی اعم از سازنده و مخرب بیان گردیده است که از آثار و تبعات ارتباط کلامی سالم یا سازنده می توان به انس و آرامش ، شادی و انرژی مثبت و ... و ارتباط کلامی ناسالم یا مخرب به سست شدن بنیان خانواده ، ایجاد مراء و جدال و ... اشاره نمود.

آنگاه راه کارهایی برای چگونگی گفتگوی سالم بیان گردید. که برخی از این راهکارها مخصوص زنان و برخی از این راهکارها مخصوص مردان می باشد و برخی دیگر مشترک میان همسران است .

در نهایت نقش کلام طیب در زندگی انسانهای تاریخ ساز بیان شده است و به نمونه هایی از زندگی معصومین و بزرگان اسلام و شهدا اشاره شده است ، باشد که راه گشای زندگی همسران باشد.

واژگان کلیدی : نقش ارتباط ، کلام ، همسران ، طلاق

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :