يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198272
تاریخ انتشار : 18 آبان 1388 8:37
تعداد بازدید : 154

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پ

اعجاز قرآن از جهت بیانی ، علمی و تشریعی

تحقیق پایانی با عنوان اعجاز قرآن از جهت بیانی ، علمی و تشریعی

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اعجاز قرآن از جهت بیانی ، علمی و تشریعی

 

 

88/8/18

 

زهرا عباسی

 

زری باغانی ثانی     

طوبی شاکری

اعجاز، قرآن ، تحدی ، اعجاز بیانی ، اعجاز علمی ، اعجاز تشریعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

قرآن کریم سند زنده ی نبوت پیامبر اسلام (ص)وحقانیت دین مبین اسلام ، معجزه ای است جاویدان که برای همه ی مردم در تمامی اعصار قابل مشاهده،دسترسی و استفاده می باشد وهیج کس را یارای مقابله با آن نیست ، زیرا منشأ غیر بشری دارد .

این کتاب آسمانی در تمامی ابعادش خارق العاده است ، اعجاز قرآن امروزه در سه بعد مهم و اساسی مطرح است : اعجاز بیانی، اعجاز علمی و اعجاز تشریعی .

فصاحت و بلاغت قرآن را به گواهی تاریخ همه ی ادبا و شعرا و فصحا ستوده اند و آن را زیباترین سخن دانسته اند که هرگز بوی کهنگی نمی گیرد وهمواره گویی با آدمی تکلم می نماید . گزینش واژه های قرآن از جهت زیبایی ، صوت ، مفهوم ، حکمت ، ظرفیت  و همخوانی با واژه ای دیگر به گونه ای است که هیچ واژه ای حتی واژه ی مرادفش را نیز نمی توان جایگزین آن نمود .

این که قرآن کریم باتعابیر گوناگون انسان هارا به تفکر فراخوانده و در آیات متعدد پرده از برخی اسرار آفرینش برداشته که پس از چهارده قرن با پیشرفت علم و قطعیت یافتن برخی نظریه های علمی درستی آن ها اثبات می شود می رساند که این کتاب آسمانی از سوی خالق جهان آمده و اسلامی را که قرآن پیاده کرده ، آیینی در عصر علم است .

اعجاز تشریعی قرآن در این است که در دو بعد علمی و عملی : یعنی تعلیم معارف و حقایق هستی وتشریع قوانین زندگی ، آن چه را بشر نیازمند آن بوده در اختیار او گذارده است که بدون راهنمایی های قرآن ، بشر هرگز بدانها دست پیدا نمی کرد .

قرآن جاوید از لحاظ بیانی ، علمی ، تشریعی در همه اعصار دارای اعجاز است وپاسخگوی تمام نیازهای مادی ومعنوی بشر برای هدایت و رسیدن به کمال نهایی می باشد، و بشر امروزی برای هدایت و رسیدن به سعادت ابدی خود و مقابله با تهاجم فرهنگی تبلیغاتی مسموم وحفظ ارزش های انسانی نیازمند این معجزه ی فرهنگی است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :