سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198290
تاریخ انتشار : 7 آبان 1387 10:45
تعداد بازدید : 150

تحقيق پاياني سطح دو (كارشناسي) مدرسه‏ علميه امام خميني ره

مباني و آثار ازدواج در اسلام

يكي از بنيادي ترين مسائل هر جامعه اي تشكيل خانواده است. تشكيل خانواده در گرو ازدواج زن و مرد مي باشد كه طبق شرايط قانوني و شرعي انجام مي پذيرد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مباني و آثار ازدواج در اسلام

1388

مژگان رحيمي

سيد سيف ‏الله نحوي

سيّد مجتبي تديّنی

ازدواج، حقوق زوجين، تحكيم، مهريه، نفقه، همسر، خانواده

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

يكي از بنيادي ترين مسائل هر جامعه اي تشكيل خانواده است. تشكيل خانواده در گرو ازدواج زن و مرد مي باشد كه طبق شرايط قانوني و شرعي انجام مي پذيرد.

با توجه به مشكلات موجود در جامعه ي كنوني و به وجود آمدن بي بندوباري و دوري از تشكيل خانواده و با هدف رسيدن به امنيت اجتماعي و تكامل ايمان و سعادت اخروي و دنيوي در پرتو ازدواج سالم امري انكارناپذير است. اين پژوهش، با استناد به متون ديني و كتب جامعه شناسي و روان شناسي در موضوع مزبور به رشته ي تحرير در آمده است.

خانواده كانوني است كه بايد براي حفظ حرمت و كرامت انساني و تأمين سلامت جسماني و رواني استحكام يابد و قوام خانواده به منظور انسجام جامعه و تأمين محيطي سالم براي زيستن انسان هاست.

در پايان نامه ي مزبور كه در پنج فصل جداگانه تنظيم شده است مطالبي در موضوع يادشده با عناوين زير مورد بررسي قرار گرفته است.

وجود كانون گرم زندگي، توليد و پرورش نسلي با ايمان، نيازمند داشتن هدف هاي اصيل و رعايت شرايط براي انتخاب همسري آگاه و متعهد است. در انتخاب همسر بايد مسائلي از قبيل دين داري، كفويت، اخلاق نيكو را مد نظر گرفت.

ازدواج و تشكيل خانواده در همه ي مراحل تاريخ آثار گسترده بر ابعاد مختلف زندگي بشر داشته است؛ از جمله ي اين آثار ارضاء نيازهاي جنسي، سلامت امنيت اجتماعي و تربيت و توليد نسل سالم است.

ورود زوجين به محيط خانواده، وظايف و حقوق تازه اي براي طرفين پديد مي آورد كه آگاهي از اين حقوق و حدود، نخستين گام براي داشتن يك زندگي مسالمت آميز است. از جمله ي اين حقوق مي توان به مهريه، نفقه، آراستگي ظاهر، تمكين و اداره ي خانه اشاره كرد.

بديهي است كه تعادل خانواده مستلزم آن است كه زوجين وظايف و كاركردهاي خود را به طور صحيح انجام دهند، كه اين وظايف در پرتو مودت و احترام متقابل، عفت و پاك دامني زوجين به خصوص زن، هدايت و كنترل خانواده توسط مرد محقق مي گردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :