يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198335
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1384 12:24
تعداد بازدید : 121

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پ

برزخ

تحقیق پایانی با عنوان برزخ

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

برزخ

 

3/12/84

 

 

زهرا الواریان     

 

زری باغانی ثانی

طوبی شاکری

 

برزخ ، معاد ، قبر ، مرگ

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

دانشمندان علوم مختلف همواره سعی بر این داشته اند تا باکاوش های مختلف در ضمینه علوم مربوط به خود پاسخی جامع همراه با استدلال برای معماهای موجود درذهن خود پاسخی کامل و جامع پیدا کند . از جمله  ی این معماها می توان به مسأله مرگ و سرانجام آدمی پس از آن اشاره نمود .

از میان همه ی این پاسخ  ها تنها پاسخی کامل و جامع است که از جانب پیامبران و اولیاء الهی بیان شده باشد زیرا ریشه درغیب دارد وآورندگان و بازگوکنندگان آن ها انسانهای شریف و راستین بوده اند . مجموع سخنان آن هادر رابطه با عالم مرگ و سرانجام آدمی پس از آن را می توان در کتاب گران سنگ قرآن کریم و کتب حدیث معتبر بدست آورد. در قرآن کریم و کتب حدیث بارها و بارها از این حقیقت  بانام عالم بزرخ یاد شده است. قرآن کریم تنها به بیان برخی از جزئیات آن پرداخته است و بازشکافی آن ها را به پیامبران و اولیاء الهی محول نمودهاست . قرآن کریم و انبیاء الهی این گونه به توصیف برزخ و چگونگی ورود به آن می پردازد .

انسان ها به واسطه ی مهلتی که در دنیا وبه آن ها داده شده و با هدایت پیامبران راستین و شناخت راه نیک و بد به یک سری از اعمال دست می زند که این اعمال یا انسان را به سوی کمال مطلقی که در نتیجه اطاعات الهی به دست می آید راه بری کند و یا این باپیروی از امیال نفسانی به پردازد و سعادت دنیا را بر سعادت اخروی ترجیح دهند و از آن جا که هر عملی بدون پاسخ باقی نمی ماند و خداوندنیز این جهان را بیهوده خلق ننمودهاست . زمان پاسخ گویی بهاین اعمال ازآخرین لحظات زندگی و پس از مرگ آغاز می شود.و درستی و یانادرستی پاسخ به این سؤالات است که جایگاه حقیقی انسان را در جهان پس از مرگ یعنی در عالم قبر (برزخ)ودر پس آن قیامت معین می کند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :