يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198337
تاریخ انتشار : 18 آبان 1388 12:26
تعداد بازدید : 135

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پ

سيره سياسي و اخلاقي حضرت علي (ع)

تحقیق پایانی با عنوان سيره سياسي و اخلاقي حضرت علي (ع)

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سيره سياسي و اخلاقي حضرت علي (ع)

 

 

18/8/88

 

شهين دهقان  

اقدس قدسی      

طوبی شاکری

سیره سیاسی ، سیره اخلاقی ، امام علی (ع)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

قرن هاست كه شخصيت پیچیده امیرمؤمنان ،مورد مطالعه دقیق انسان های نکته سنج قرار گرفته است. ودر اینمان طولانی، تلاش های بسیاری برای فهمیدن ،فهماندن وبه تصویر کشیدن این ابر مرد تاریخ انجام شده است ؛ اما هرچه می گذرد و در این زمینه بیشتر تلاش می شود، ابهام وشگفتی اینشخصیت عظیم فزونی می یابد،تاجایی که همه ی دانشمندان و نویسندگان بزرگ که با زندگی آن حضرت آشنا شده اند، به عجز وناتوانی خویش در شناخت ومعرفی امام (ع) اعتراف کرده اند.

در زندگی پر برکت حضرت (ع) چنان فرازهایی شکوهمندی وجود دارد که هر انسانی را وادار به خضوع و تعظیم در برابر این ابر مرد می سازد . اما هدف ما ، در این نوشته کوتاه پرداختن به زندگی آن حضرت نیست ؛ زیرا نه در این  مجال کوتاه چنین امری میسر است و نه هدف ما این است .چرا که جویندگان آن ، منابع بسیار گوناگونی در این زمینه خواهندیافت . اما آن چه ما را جسارت بخشید در باره امیرالمؤمنین (ع) دست به قلم بریم ، نگاهی هر چند گذرا به دو وجه از وجوه ممتاز شخصیت حضرت امیر است ،که می تواند چکیده ی زندگی ایشان باشد ، و وجه بارز آن حضرت به عنوان انسان کامل نماینده ی انسانی است که اسلام معرفی می کند.در زمان ما که علم،مدعی فتح قله های ابهام آمیز جهان هستی است  واخلاقومعنویت می رود تادرکوچه پس کوچه های تاریخ به دست فراموشی سپرده شود،نگاه به زندگی حضرت امیر از زوایایی می تواند راهگشای انسانهایی باشد که در کج راههعلم به دنبال الگو ومعیاری می گردند تا انسانیت رابا آن بسنجند ودر این باره ،چه کسی شایسته تر از حضرت علی (ع)؟چرا که او نماینده وشاخص انسان کامل است واین رادر تمام مدت زندگی بابرکتش آشکارا نشان داده است.  

ازاین رو تلاش ما این است که با نگاهی به زندگی به حضرت،صفاتی راکه موجب برتری امام شده اند،بیان کنیم باشد که مشتاقان راهش با تاسی به مولایشان وانسانهای آزاده جهان با برخورد منصفانه با راه درست ،به حقیقت کمال،دست یابند اما بخشی از صفات برتر حضرت امیر (ع) ویژگی های خاص آن حضرت است و تا ابد چنین خواهد ماند؛ و هیچ انسانی هر چند تلاشگر و پر همت راهی به آن نخواهد داشت چراکه این صفات ، لطف خداوند است که به بنده ی خوب او تعلق گرفته است. از این رو تنها بهصفاتی می پردازیم که انسان هامی توانند با تلاش و کوشش به آن دست یابند؛هر چند قطره ای در مقابل دریا . و نیز به بیان پاره ای از مطالب می پردازیم که طی آن سیره سیاسی حضرت را مطرح کرده و نمونه بودن حضرت را از نظر حاکم بودن بیان می نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :