يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198339
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1384 12:29
تعداد بازدید : 168

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پ

مهدویت از دیدگاه ادیان

تحقیق پایانی با عنوان مهدویت از دیدگاه ادیان

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مهدویت از دیدگاه ادیان

 

 

13/11/84

 

فائزه جنیدی جعفری   

زری باغانی       

طوبی شاکری

مهدویت ، ادیان ، حضرت مهدی (ع)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

حضرت ولی عصر ناجی مستضعفین ونحات دهنده حیات بشری است.اوست که در همه اعصار قرون تنها امید آدمیان ومژده پایان سبز زمان است.

حضرت مهدي عليه السلام آخرين پناه انسان معاصر ىر همهمه طوفان های ضد بشری است . او یگانه امیدی است که همه ی انسان ها در همه ی دوران ها و با هر دین و ملیتی آرزوی آمدنش را دارندولیکن ؛ آن چه باید بیش از همه ی مواردمورد توجه و عنایت قرار بگیرد این است که ایشان در هر دینی و بین هر ملتی ، نمود و ظهور خاصی دارد و افراد با اسماء والقاب متفاوت و حتی خصوصیات متنوعی از آن یگانه منجی یاد می کنند . در اسلام شیعه و سنی بالاتفاق و به استناد به آیات و روایات مختلف که ذکر آن خواهد آمد اصالت مهدویت را ثابت کرده وظهورش را امری مسلم و قطعی می دانند؛ که در این رساله برای اثبات عقلی وجود مهدویت از نظر دانشمندفقیه صدرالمتألهین نیز بهره مندشده ایم .

در کتب عهد قدیم وجدید از جمله انجیل ، تورات ،کتاب مقدس زرتشتیان ـ اوستاـ و سایر کتب دینی ادیان آسمانی نیز بشارات متنوعی در ظهور حضرت مهدی وارد شده است؛ اما در جامعه غرب و در دین مسیح ویهود ، در پیشینه ی تاریخیشان از حضرت مهدی به مسیحا تعبیر شده که آمدنش را مژده داده اند ؛ حتی دین پژوهان و اسلام شناسان غرب نیز نظرات جالبی عنوان کرده اند که البته انشای نظر ایشان در این نوشتار به منزله ی صحت گفته های ایشان نیست و صرفاً جنبه ی نقل قول دارد تا نظرات متفاوتی که پیرامون وجود مقدس حضرت ولی بیان می شود آشنا شده و در مقام دفاع بتواند از استدلال ها و دلایل منطقی مناسب بهره گیرد .

در میان همه ی ملل ، ملت و مردم ایران، تنها مردمانی هستند که روایات بسیاری  در مورد این که مقدمه ساز ظهور حضرت مهدی (ع)می باشند ،وجود دارد .و در نهایت از جهانی شدن و موافقان و مخالفان آن سخن رانده وآن را با حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) مقایسه  گردیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :