جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198358
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1392 17:8
تعداد بازدید : 151

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پیشوا

نقش دعا در تربيت روان با تأكيد بر دين مبين اسلام

تحقیق پایانی با عنوان نقش دعا در تربيت روان با تأكيد بر دين مبين اسلام

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش دعا در تربيت روان با تأكيد بر دين مبين اسلام

 

92/6/29

مریم ترکاشوند   

الهه پیامی  

طوبی شاکری  

انسان ، دين ، دعا ، تربيت ، تربيت رواني

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

دعا از جمله مباحث اخلاقي است كه در همه مقاطع تاريخي عصاره و اساس زندگي معنوي و روحاني انسان بوده است . دعا اساس ارتباط انسان با عالم غيب و مظهر عجز ونياز به درگاه عالم الوهيت است . دعا وسيله اي است كه انسان  رابا كمال مطلق پيوند مي زند .

بيان اين جملات خود نشان گر جايگاه والاي دعاست كه نقش مهم آن در تربيت رواني انسان و رسيدن او به رشد و تعالي است كه از طريق ارتباط با سرچشمه هستي و استمداد از او باعث تسكين بسياري از گرفتاري هاي روحي و رواني مي گردد .

موضوع اين تحقيق ، مطالعه و تحقيق پيرامون نقش دعا در تربيت روان با تأكيد بر دين مبين اسلام ؛ از آن جا كه عرصه مطالعاتي ما دين اسلام بوده است و نقش تربيتي دعا ، احتياج به تحقيق در مسائل تربيتي دارد اين تحقيق در قسمت نخست به بررسي مباني و اهداف تربيت در دين اسلام پرداخته و در قسمت بعد به بررسي فلسفه دعا ، جايگاه و كاركرد آن پرداخته و در پايان نيز آثار و نتايج دعا در تربيت  رواني انسان مطرح شده است .

در اين تحقيق كاربردي كه به روش توصيفي ـ تحليلي و به صورت كتابخانه اي انجام شده به اين نتيجه مي رسيم ، با توجه به كاركردهايي كه دعا در دين مبين اسلام دارد مي تواند نقش بسزايي در تربيت رواني انسان داشته و موجبات سلامت روحي و رواني او را به ارمغان آورد و امنيت و آرامش رواني تك تك افراد جامعه را تضمين  كند ، لذا جامعه اي كه متشكل از افرادي سالم از نظر روحي و رواني است اجتماعي رشد تعالي يافته با رواني سلام خواهد بود .

حاصل آن كه با مطالعه ي اين بخش ها نوعي معرفت و آگاهي نسبت به دعا و كاركردهاي آن ايجاد مي شود كه جامعه را به سمت دين باوري و اخلاق مندي سوق مي دهد .

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :