يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198539
تاریخ انتشار : 7 دی 1395 13:4
تعداد بازدید : 226

هفته پژوهش - مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

انتخاب موضوعات فقهی

انتخاب موضوعات فقهی در تحقیق پایانی خانم مصلی یکشنبه 28/9/95 مدرسه علمیه نور الزهرا(س)

بنام خدا


طلبه ها معمولا تحقیق پایانی خودشون را تاریخی و یا تفسیری و قرآنی انتخاب می کنند .اما انتخاب تحقیق پایانی با موضوعات فقهی باعث ایجاد یک باقیات و صالحات برای خود انسان هست .مقام معظم رهبری می فرمایند ؛ تعدادموضوعاتی که در معرض پاسخگویی فقه قرار می گیرند باید  افزایش یابد .و بی شک سرچشمه فقه و نیز شیوه فقاهت کافی است ولی تحقیق و تدقیق برای استدلال مناسب، کاری مهم و دراز است .

-سلولهای بنیادی که مردم درباره آن پاسخ می خواهند .

شیشه و سنگ و ... چیزهای صنعتی که در زمان پیامبر(ص) نبود .

ای بسا مسائلی که حکمشان در فقه  واضح است  اما امروز با توجه به مسائل مختلف نیاز به تحقیق بیشتر است .پایبندی به فقاهت و داشتن شجاعت و ....نیاز است که احکام تازه را کشف و عرضه کنند . فقط و فقط تنها فقیهی که در تمام زمینه ها فتوا می دهند و این شجاعت را دارند مقام معظم رهبری است .

عده ای از فقها، مرکزی را بنیان نهاده اند بنام مرکز ( موضوع شناسی فقهی) به دستور مقام معظم رهبری که محدوده های فقهی آن مشخص است و یک حکم داریم و یک موضوع مثل : حکم  روزه ، وجوب و ...

احکام در معرض تغییر هستند لذا شناخت همه جانبه احکام ناگزیر است  .مانند:

.معاملات بانکی یا تجارت های اینترنتی، بیمه، بورس، لقاح مصنوعی و ...که اینها از موضوعات به روز هستند و باید احکامشان بیان شود .بنابراین وظیفه مکلف در این موضوعات چیست؟مقلدی که ارزش درهم را نمی داند مثل حکم استحباب مهر السنه که درهم نقره است .قیمت نقره چقدر است ؟

و مسائل مختلف و .... اکثر فقها سکوت کرده اند و به عدد انگشتان دست هستند  . از دانشگاهیان هم در این مسئله استفاده شده است مانند احکامهای مسکر و غیر مسکر و فرآوردهای غذایی .

 مقدار کر از نظر مساحت 5/3 در 5/3 یا 8 فرسخ شرعی ، حیواناتی که خون جهنده دارند ، حلال گوشتها و حرام گوشتها .نمونه هایی از چیزها یی که می شود وقف کرد . تفاوت مرگ فقهی با مرگ مغزی ( مغز از کار افتاده ولی با دستگاه قلبش و کلیه اش کار می کند) .

حدود عرفات و مزدلفه و منا ....تفاوت زیادی نکرده اند ولی حدودشان باید دقیق تر مشخص شود چون این موضوعات ثابت هستند .

وقت فضیلت یا وقت مخصوص و ...امروز با فردا فرق می کند ، فردا با یک ماه بعد فرق می کند .قیمت درهم متفاوت می شود ، حد ترخص شهرها متفاوت می شود به دلیل وسعت شهرها ، تعیین نصاب زکات ، زکات فطره هر سال متفاوت می شود .یا تعیین مصادیق مولفه قلوبهم برای کمک به مدافعان حرم کدام یک از زکات تلعق می گیرد؟ کدام ادات موسیقی طرب آور هستند ؟ ابزار قمار مصادیقش چیست؟

مدت مضغه و علقه و نطفه چقدر است و دیه اش چقدر است؟ اوراق مشارکت ، بیمه، سرقفلی و ... بررسی سریع موضوعات نو، مثل تجارتهای الکترونیکی ، شرکتهای هرمی و ... مشخص کردن بلاد اسلامی روی نقشه ، مشخص کردن حجاب کامل ( حجاب برای حفظ زیبایی است نه اینکه خودش زیبا باشد) از نظر رنگ ، شکل،لباس شهرت که الان با 4 سال پیش فرق می کند .

اعیان نجس و خرید و فروش آنها که حرام است مگر آنکه منفعتی برآن مترتب باشد .انسولین هم از فرآوردهای نجس است ( از فرآوردهای خونی است) ، غش در معامله و ....مصادیق حقوق قابل انتقال ، حق شفعه که غیر قابل نقل و انتقال است .تدلیس داماد و عروس، حق تالیف ، حق کشف، ثبت که به راحتی کپی پیس می کنند .

سحر و جادو و ملحقات آن ( شیوع زیادی پیدا کرده است) حکم و موضوعش باید برای مردم روشن شود .اساس سحرو جادو از کشور انگلیس است و هر روز شکلش عوض می شود .قبوض و پرداختش ، قطع دست دزد ، فضای های مجازی و ...

با مرکز موضوع شناسی فقهی در ارتباط باشید برای پیدا کردن موضوعات و نوشتن تحقیقات پایانی در آنجا کلی سبد از موضوعات وجود دارد شما یکی را انتخاب کنید و در سبد خودتان بگذارید چون همه را نمی شود تحقیق کرد پس غربالگری کنید و ببنید به کدام یک بیشتر علاقه دارید بهتره آن موضوعی که ارزشمند تر است را بردارید و موضوع نو و جدید باشه و امکان عملی داشته باشد .

مسئله یابی یکی از مهمترین گامهای تحقیق است اینکه مسئله را بشناسید ، سوالات اصلی و فرعی آن را استخراج کنید .یک محقق حرفه ایی داوران را براحتی متقاعد می کند و پاسخ می دهد که این تحقیق چه اهمیتی دارد ؟ و آیا مبتلا به مردم است یا نه؟ چه مشکلی را حل می کند؟ چرا ارزش دارد؟ آیا مشکل گروهی را حل می کند؟

در پیشینه تحقیق : یک وقت همه تحقیق ها مثل هم هستند پس باید حتما پیشینه تحقیقات را اول بخوانید .برای سرچ آن به ایران داک، حوزه نت، کوثر نت بروید باید با موضوعاتی که قبلا کار شده متفاوت باشند و در کار فقهی تحقیقاتی ارزشمند هستند که منابع دست اول باشند که ارزش بیشتری دارند . و بیشتر تطبیقی کار شود و به اهل عامه هم رجوع شود .

از نرم افزارها بویژه نرم افزار نور و کتاب جواهر حتما استفاده کنید .سعی شود کتاب را خودتان ترجمه کنید و یا از کسیکه ادبیات عرب میداند کمک بگیرید .به فصل نامه ها مانند فصل نامه آیات الاحکام رجوع شود و یا فصل نامه دانشگاهی فقه و حقوق ، فقه مقارن ( دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی) .و یا استفاده از سایتهای مفید مانند : سایت کتابخانه ملی، مدرسه فقاهت، مجلات تخصصی نور ، پژوهشگاه فناوری اطلاعات ، نشریات تخصصی موسسه امام خمینی(ره) ، پایگاه اطلاع رسانی حوزه ، پایگاه اطلاع رسانی مراجع تقلید و .... همگی این سایتها در برد پژوهش مدرسه نصب شده است برای مطالعه بیشتر به آنجا مراجعه کنید .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :