چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200709
تاریخ انتشار : 10 تیر 1384 8:43
تعداد بازدید : 153

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

کینه ازمنظرقرآن وروایات

تحقیق پایانی سرکارخانم زهرا حداد زاده با عنوان«کینه ازمنظرقرآن وروایات»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

کینه ازمنظرقرآن وروایات


1384

 

زهراحداد زاده

 

 

پروانه تسبیحی

 

 

 

شورا

 

کینه،دشمنی،انتقام،رذائل اخلاقی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انسان نیازمند تعدیل در قوایی است که خداوند متعال به عنوان موهبت در او به ودیعه گذاشته است .راه تعدیل این قوای درونی کسب فضائل اخلاقی است.گام اول در کسب اخلاق پسندیده دوری از رذائل اخلاقی است واین مهم حاصل نمی شودمگر با شناخت آنها وتلاش در جهت درمان رذائل اخلاقی واز بین بردن آنها.

یکی از رذائل اخلاقی کینه است .کینه به حالت درونی انسان گفته می شود که شخص از کسی بدش بیاید ودرصدد انتقام است.از عوامل کینه ورزی می توان به پراکندگی وگسستگی،عدم یاری یکدیگر،ستم به یکدیگر،بدگمانی وبددلی،بی وفایی وفریب کاری،دروغ،سخن چینی،سرزنش دیگران واستهزاءومسخره کردن اشاره کرد.

یکی از این عوامل که بزرگترین ویژگی شیطان نیز است بی وفایی وفریب کاری است که باید از آن دوری کرد.در آیات وروایات به این عوامل اشاره شده است.

باید دانست که کینه دارای آثار فردی واجتماعی فراوانی است از جمله این آثار ضرر زدن به دین انسان است.باعث به هم خوردن آرامش خانوادگی می شود ودر سطح اجتماع آثار زیان بار فراوانی را به دنبال دارد.کینه در طول تاریخ همواره موجبات دشمنی مخالفان اسلام از جمله خط نفاق را در مقابل حق وعدالت فراهم کرده است.از جمله کینه و دشمنی با علی(علیه السلام ).

باید دانست که همه کینه ها مذموم وناپسند نیستند .مومن باید در مقابل دشمنان خدا ورسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم )بایستد و نسبت به آنها دشمنی ورزد.این وظیفه به عوان تبری جزءفروع دین است. برهر فرد مسلمانی واجب است که مواضع خود را در مقابل کافران ومنافقان به خوبی آشکار کند  واز آنها برائت بجوید  وهرگز به سوی دشمنا ن خدا ورسول (صلی الله علیه وآله وسلم ) واهل بیت دست دوستی دراز نکنند.آیات وروایات از اینکه مسلمانان بخواهند دوستانی غیر از خدا برای خود برگزینند ،به شدت نهی کرده است.

السلام علیک یا شجره النبوه وموضع الرساله

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :