جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200710
تاریخ انتشار : 29 تیر 1384 8:46
تعداد بازدید : 195

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

صله ارحام ازدیدگاه قرآن وسنت

تحقیق پایانی سرکارخانم طاهره درزی با عنوان«صله ارحام ازدیدگاه قرآن وسنت»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

صله ارحام ازدیدگاه قرآن وسنت

1384

 

طاهره درزی

 

 

زهرا آقامیری

 

 

 

شورا

 

صله ارحام،خویشاوندان،رابطه عاطفی،اجتماع

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آشکار است که ما بیهوده خلق نشدیم ،بلکه خداوند متعال برای آفرینش نوع بشر،هدف والایی در نظرداشته است که آن تکامل انسان می باشد.یکی از راه های رسیدن به تکامل انسانی،عنایت داشتن به مساله ی اخلاق است.

بحث اخلاق بسیارگسترده است وشامل موضوعات فراوانی می باشد..یکی از این عناوین اخلاقی صله رحم می باشد که معرفی آن ضروری است.صله رحم به معنی احسان کردن وسلوک داشتن با خویشاوندان است. اسلام عزیز تحکیم پیوندهای خویشاوندی را به شدت مورد تاکیدقرار داده است.ادیان دیگر ازجمله دین مقدس عیسی مسیح(ع)نیز برای صله رحم ارزش ویژه ای قائل هستند .صله رحم دارای ویژگی هایی از جمله  اخلاقی،اجتماعی وحقوقی می باشد.

صله واحسان به بستگان دارای شیوه های متعددی می باشد،برخی از این روش ها عبارتند از:

-کمک های مالی به خویشان ،کمک فکری،عاطفی وهمچنین ترک آزار آنها.

یکی از مصادیق صله ارحام دید وبازدید است که دارای آداب مخصوص به خود می باشد ومهمان ومیزبان را موظف به رعایت حقوق یکدیگر می نماید.عوامل متعددی در ترک صله رحم دخیل هستند از جمله می توانیم به گرانی وتورم،مشکلات کاری،کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی اشاره کنیم.قطع رحم از گناهان کبیره می باشد که پیامدهای مهلکی را در پی داردبرخی از آنها بدین قرارند:دوری از رحمت خدا،برابری با مشرک به  خدا،مرگ زودرس و...صله رحم در اسلام دارای مراتبی است یعنی در این رابطه وپیوند،برخی به برخی دیگر اولویت دارند.خویشاوندان روحانی وسپس والدین رتبه نخست را به خود اختصاص داده اند.

صله رحم دارای آثار مثبتی مانند:شادشدن قلب امام زمان،کمال دین،طول عمر،رفع بلاهای ناگهانی،وسعت رزق و... می باشد،که البته محبوبیت نزد

خدا در راس آن قرار می گیرد.صله رحم نقش فراوانی در سلامت روحی انسان ایفا می کند.نیازهای روانی جزءنیازهای اساسی انسان قلمداد می شود که دردهای اجتماعی را پدید می آورد وصله رحم می تواند به عنوان یک داروی معجزه آسا این دردها را درمان نماید.برخی از نیازهای روانی که صله رحم می تواند نقش تعیین کننده ای در ارضای آن ایفا می کند عبارتند از:

-محبت  واحساس ایمنی

-وابستگی وتعلق به گروه

-کاهش تنیدگی

-بیان ابراز خود

-کاهش اضطراب اجتماعی(کمرویی)

-فرآیندجامعه پذیری

بحث خود را با بیان یکی از ویژگی های عصرحاضرکه بی ارتباط با موضوع مورد بحث نمی باشد به پایان می رسانیم.یکی از عوارض زیان بخش تمدن صنعتی،فردگرایی است که درنتیجه آن روابط خانوادگی به هم می خورد  وپیوندهای روحی وعاطفی انسان را از هم می گسلد وبیماری افسردگی را به بار می آورد.

بنابراین باید این قرن را قرن افسردگی نامید.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :