چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200714
تاریخ انتشار : 10 تیر 1384 8:58
تعداد بازدید : 254

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

ارث زن ازدیدگاه قرآن وسنت

تحقیق پایانی سرکارخانم مریم غفرانی دیسفانی با عنوان«ارث زن ازدیدگاه قرآن وسنت»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ارث زن ازدیدگاه قرآن وسنت


1384

 

محبوبه غفرانی دیسفانی

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

 

شورا

 

ارث،وارث،توارث،سهم،ارث زن

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بخش اول این پایان نامه کلیات است که شامل موجبات ارث وطبقات مختلفه وارث است.بعدازآن شرایط وموانع ارث را بررسی می کنیم.قسمت بعدی طبقات مختلفه وارث است.موجبات ارث از طریق نسب وسبب است که نسب را تعریف وتقسیم کردیم وضابطه تعیین واندازه قرابت را مطرح نمودیم ودربخش سبب،ولاءعتق وجریره وامامت جای می گیرد.از شرایط ارث موت مورث که موت یا حقیقی یا فرضی از موانع ارث قتل ولعان وکفر وولادت از زنا است.

صاحبان فرض وقرابت را در فصل چهارم این بخش بررسی می کنیم.

در فصل پنجم از بخش اول تاریخچه ارث زن را بررسی می کنیم.اینکه ارث بردن از چه تاریخی آغاز شد و تحول تدریجی ارث در جوامع قبل از اسلام وامتهای متمدن چگونه بوده وحال بعد از این جوامع وامتها،اسلام چه کرده است وفلسفه ارث در اسلام و امتیازات قانون ارث اسلامی چیست؟وضع زنان وایتام قبل از اسلام  وبعداز اسلام مورد بررسی قرار می گیرد و اینکه زن با توجه به آیات شریف قرآن کریم با چه عناوینی ارث می برد؟

با رجوع به احادیث و آیات جواب این سوال را که چرا ارث زن نصف مرد است اینکه آیا  واقعا سهم زن کمتر از مرد است را می دهیم.بعداز آن می پردازیم به فلسفه اختلاف زن ومرد در مساله توارث.قوانین ارثی که در عصر حاضر در جریان است وجایگاه ارث در اروپا،مکتب مارکسیسم واسلام رابیان می کنیم.

بخش دوم این پایان نامه چهارفصل است که شامل شرایط توارث زوجین،سهم الارث زوجین واموالی که زوجین از آن ارث می برند وسهم الارث زوجات متعدداست.درفصل اول که شرایط توارث زوجین است شرایط توارث و ارث زن در حال طلاق وچند مساله در باب توارث زوجه را بیان می کنیم.

فصل دوم ،بخش دوم به دو گفتار تقسیم شده .گفتاراول سهم الارث زوجین در صورت نبودن اقربای نسبی برای متوفی است.فصل سوم درمورد اموالی است که زوجین از آن ارث می برده است با توجه به احادیث وروایات.

در نهایت می پردازیم به سهم الارث زوجات متعدده.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :