جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200716
تاریخ انتشار : 10 تیر 1384 9:3
تعداد بازدید : 163

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

فلسفه وآداب حج از دیدگاه قرآن وسنت

تحقیق پایانی سرکار خانم آزاده کاظم زاده حقیقی با عنوان«فلسفه وآداب حج از دیدگاه قرآن وسنت»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فلسفه وآداب حج از دیدگاه قرآن وسنت

1384

 

آزاده کاظم زاده حقیقی

 

 

مریم محمودزاده

 

 

 

 

شورا

 

 

حج،مکه،کعبه،مسجدالحرام،مسجدالنبی،طواف

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

یکی از دلایل من برای انتخاب این موضوع برای پایان نامه سفری بود که خداوند توفیق عنایت فرمودند وبه مکه وزیارت خانه خدا مشرف شدم البته عمره مستحبی  وتوفیق ولیاقت حج تمتع را از خداوند خواستارم.

برای کسانی که اولین بار به این سفر نورانی مشرف می شوند یک شادمانی درونی ویک اضطراب ودلهره وجود دارد نسبت به چگونگی اعمال و اینکه آیا می توانند اعمال را به خوبی انجام دهند یا خیر؟

وهزاران سوالی که در ذهن آنان بوجود می آیدومهم رسیدن به پاسخی مناسب می باشد.برای اینکه کمی از سردرگمی این عزیزان کاسته شود به نکاتی اشاره شده از آن جمله تاریخ حج واینکه این مراسم از چه زمانی رواج داشته وخرافاتی که در انجام مراسم حج وجود داشته است وپیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم )بعد از بعثت خود کم کم توانستند با این خرافات مبارزه کنند وآنها را ازبین ببرند.

بخش دوم اختصاص داردبه اهمیت حج وسفارش هایی که در قرآن  وروایات وسخن بزرگان  درباره ی حج شده است.در مورد حکم تغییر قبله وفایده آن برای مسلمین وامتیازات کعبه که خداوند آنجا را (مبارک)یعنی پربرکت وپرفایده خطاب کرده است وهمچنین آن را مایه ی هدایت جهانیان دانسته است که مردم از نقاط دور ونزدیک به این عبادتگاه بزرگ جلب کرده است ودراین خانه نشانه های روشنی از خداپرستی وتوحید ومعنویت به چشم می خورد  وخداوند به برکت دعای حضرت ابراهیم(علیه السلام )که از خداوند خواسته بودند این سرزمین را مکان امن  وامانی قرار بدهد.دعای حضرت را اجابت کرده وآن را یک مرکز امن قرار داده است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای در بخشی از سخنان خود می فرمایند:حج ابراهیمی ومحمدی(صلی الله علیه وآله وسلم )و حج علوی وحسینی (علیهما السلام) آن است که درآن توجه به خدا و پناه بردن به حکومت وقدرت او با پشت کردن به قدرت طاغوت ها وجباران همرام باشد.

بخش دیگر اختصاص به اقسام حج واین که چند نوع حج وجود دارد  واز آنجا که موضوع پایان نامه درباره حج از دیدگاه قرآن وسنت می باشد  به اعمال حج تمتع پرداخته شده است که این اعمال شامل واجبات حج  واعمالی که  در حج رکن محسوب می شود ومستحبات حج که در کنار واجبا ت

انجام می شود که ثواب وبهره ی بیشتری نصیب حاجی می گردد،از اسرار اعمال سخن به میان آمده و این که در کنار اعمالی که انجام می دهیم مثل طواف،سعی،وقوف در عرفات،رمی جمرات و... یک رازی نهفته است  وهرکدام از این اعمال در برگیرنده اسرار  ومعارفی می باشد  که در حقیقت هدف از حج شناخت این اسرار است وتوجه به این معارف.

از جهات سیاسی حج نیز می توان به اعلام برائت از مشرکین وآشنایی با مشکلات اسلام و مسلمین اشاره کرد.

از مدینه،مسجدالنبی واماکن متبرک درون آن از ستون های مسجد از بقیع مظلوم وازمکه که مقدس ترین شهر عربستان می باشد .از کوه های مهم آن که هرکدام یادآور خاطره ای از صدر اسلام می باشد از مسجدالحرام و مکان های مقدسی که درون آن وجود دارد مثل کعبه ،حجرالاسود،حجراسماعیل،مقام ابراهیم و... واز درهای ورودی مسجدالحرام  ودرهای قدیمی آن با نام های باب الاسلام یا باب بنی شیبه ،باب العباس،باب علی وباب النبی اشاره کرد وبرای این که پس از فتح مکه وشکستن بت ها،بت هبل را در کنار این در دفن کردند ورود حجاج از این در به مسجد دارای ثواب زیادی می باشد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :