چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200717
تاریخ انتشار : 29 تیر 1384 9:9
تعداد بازدید : 115

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

دعا ازدیدگاه آیات وروایات

تحقیق پایانی سرکار خانم فاطمه منیعی باعنوان«دعا ازدیدگاه آیات وروایات»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

دعا ازدیدگاه آیات وروایات


1384

 

فاطمه منیعی

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

 

شورا

 

دعا،درخواست،اجابت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

یکی از عوامل روشنایی جوامع اسلامی دعا ونیایش است که همواره باعث طراوت  وشادابی وامیدواری این جوامع بوده است.شناخت شرایط اجابت دعا از سویی ومعرفت نسبت به موانع اجابت از سویی دیگردر حیات این سنت ارزشمند موثر است.

اگرچه نیایش در هر شرایطی دارای نتیجه است ولی اگرخواسته باشیم در حدکمال دارای نتایج مورد نظر باشد می بایست علاوه بر در نظر داشتن شرایط وآداب آن به موانع واموری که ممکن است دعا را از اثربخشی حقیقی دور کندتوجه کافی داشته باشیم ودرحدامکان در رفع آنها کوشش کنیم.

دعا همان عبادتی است که خدااعراض کننده را وعده عذاب داده .حتما دعا را ترک ننمایید زیرا وسیله ای بهتر از آن برای تقرب به سوی حق نیست واز دعا کردن در جهت کوچکی حاجت خودداری نکنید،زیرا برآورنده حاجت های بزرگ وکوچک یک مقام است.

دعاکننده مطالب ونیازهای خود را به زبان خود وبه هر طرز وبیانی که می تواند در پیشگاه خود اظهار کندبه همین جهت سزاوار است که دعا کننده طرز بیان حاجت و چگونگی درخواست مطالب خود را از معصوم فرا گیردتا امید برآمدن حاجتش بیشتر واجر وپاداشش افزونتر باشد البته این در صورتی است که دعاکننده معنی آن را بفهمد وگرنه طلب کردن حاجت به زبان خود با توجه قلبی بهتر از خواندن دعاهای ماثوره به لقلقه زبان است.

اکنون باید بدانیم که تشخیص دادن دعاهای وارده  وآگاهی یافتن از اینکه سخن از آن معصوم است خالی از صعوبت ودشواری نیست. اگر کسی بتواند از مدارک موجود  ویا موازین علمی صحت صدور دعا از معصوم را بدست آورد آنرا به قصد ورود بخواند،ولی اگرنتواند دلیل معتبر ومدرک قابل اعتمادی پیدا کند.گویا بیشتر مردم چنین می پندارند که دعا عبارتهاییست مانند ورد وطلسم که در هنگام گره خوردن کارها باید خوانده شود تا سبب اثر تکوینی آن گره از مشکلا ت باز و حاجتها روا گردد.

بنابراین عقیده دعاغالبا نقشی جزمقدمیت برای خواسته های دنیوی ندارد واسلام که درباره آن تحریص وتشویق فراوان نموده که دعا در برنامه های اسلامی وسیله تخدیر اذهان ملت ،مانع از حرکت وجنبش  علیه ستم  مهمترین دست آویز برای توجیه سستی وتنبلی است.زیرا بیشتردعاها ولااقل بعضی از آنها به هدف اجابت نمی رسد.پس باید با دعاکردن مستمر و ذکر وعبادت بتواندبه حاجت وخواسته های خود برسد وهیچ وقت وهیچ زمانی در هیچ شرایطی از درگاه باری تعالی ناامید ومایوس نشود.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :