دوشنبه - 2018 اکتبر 22 - 12 صفر 1440 - 30 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200720
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1395 9:17
تعداد بازدید : 263

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

ماجرای جالب جلسه با شهردار کپنهاک

آقاي شهردار من از شما سئوالي دارم. آيا مي دانيد شهر اصفهان كجاست؟ كمي مكث كرد و گفت: نه!....

چه برنامه ها و فعالیت هایی در مسجد امام علی (ع) کپنهاک اجراء می شود و استقبال از این برنامه چگونه است؟

مسجد امام علی (علیه السلام) شیعیان در کپنهاگ دانمارک روزانه حدود 100 نفر بازدیدکننده دارد که از برنامه های مسجد استفاده می کنند؛ مثل مدارس، ادارات، دانشگاه ها و توریست ها که به صورت گروهی برای بازدید می آیند؛ هر گروه از 24 ساعت قبل براي ما ايميل می فرستند و با ما برای حضور در مسجد هماهنگ می کنند، البته اين آمار به جز افرادي است كه به صورت انفرادي برای بازدید می آیند و البته به جز مسلماناني كه برای عبادت روزانه تشریف می آورند.

برنامه استقبال از ابتداي ورود افراد به محوطه مسجد شروع می شود. پذیرایی مختصری می شوند تا خستگی راه رفع شود و آرامش جسمی پیدا کنند. سپس شروع می کنیم به توضيح درباره هنر اسلامی، کاشی کاری، فرش، طرح ها و نقوش اسلامی و ایجاد شوق به هنر اسلامی، سپس توضیحاتی را درباره معرفی اسلام به مخاطبینی که اکنون خود مشتاق شنیدن و دیدن شده اند، آغاز می کنیم.

بعد از بازدید و شناخت مختصری که بازدید کنندگان نسبت به اسلام پیدا می کنند، هنگام خروج لوح فشرده ای حاوی تصاویر و فیلم هایی از مسجد اهدا می کنیم. البته در بخشی از این لوح فشرده به معرفی بیشتری از اسلام نیز پرداخته شده است، علاوه بر آن فرمي را ارائه می دهیم که بخشی برای ثبت نظرات، پيشنهادات و انتقادات طراحی شده تا نقاط ضعف و قوت را بشناسیم و در قسمت بعدی فرم، بخشی را برای ثبت شبهات افراد طراحی کرده ایم و اگر دوست داشته باشند، ايميل خود را نیز ثبت می کنند تا با آن ها ارتباط مستمر داشته باشیم.* ماجرای جالب جلسه با شهردار کپنهاک

وقتي بنده وارد جلسه شهرداري شدم، ديدم وهابي ها به زبان عربي با هم پچ پچ هايي كردند كه حالا يك ايراني هم به اينجا آمده و مي خواهد مجوز ساخت مسجد بگيرد؛ اصلا چه كسي به اين اهميت مي دهد و ما اين بار به واسطه قدرتي كه داريم حتما برنده مي شويم ... . بنده متوجه صحبت هاي اينها شدم و در گوشه اي از مجلس نشستم. شهردار آمد و در آغاز كار جلسه گفت: لطفا براي ما بگوييد چرا و به چه علتي مي خواهيد در اينجا مسجد بسازید؟ وهابي ها به سرعت گفتند: براي اينكه مردم جمع بشوند، نماز بخوانند، احكام اسلامي را ياد بگيرند و مردم را به دين اسلام دعوت كنيم و شروع كردند به توضيح دادن درباره مسایل اسلامی، شهردار همين طور به اينها زل زده بود و با حالتي مايوس كننده اين افراد را نگاه مي كرد.

 به عنوان آخرين نفر نوبت به من رسيد،  فكري كردم و گفتم تا الان كه جلسه شكست خورده و اگر من هم بخواهم مثل قبلي ها درباره كاربري های مسجد صحبت كنم، كلا مجوز ساخت منتفي خواهد شد. اما اگر درست و حساب شده صحبت كنم مي توانم در دقيقه نود گل را بزنم، شهردار رو به من كرد و گفت: قطعا شما هم عرب هستيد و در رابطه با مجوز ساخت مسجد به اينجا آمده ايد و مي خواهيد همين صحبت هاي هم كيشان خود را تكرار كنيد؟

*سؤال از آقای شهردار

گفتم: نه من ايراني هستم. آقاي شهردار من از شما سئوالي دارم. آيا مي دانيد شهر اصفهان كجاست؟ كمي مكث كرد و گفت: نه! البته من چيزهايي در مورد اصفهان شنيده ام كه شهري زيبا در ايران است. گفتم: شما كه شهردار پايتخت يك كشور اروپايي هستيد، چطور در مورد اصفهان چيزي نمي دانيد! اصفهان جزء ده شهر تاریخی جهان است و شروع كردم در مورد اصفهان، چهل ستون، عالي قاپو و ميدان امام(ره) توضیح دادم تا رسيدم به مسجد امام(ره). اصلا جو جلسه عوض شد و عنان جلسه را به دست گرفتم. تمام دانماركي هايي كه تا چند دقيقه پيش خميازه مي كشيدند و به صحبت هاي نفرات قبلي بي توجه بودند، حواس خود را جمع كردند. ديدم قلم ها تكان خورد و شروع به نوشتن و يادداشت برداري از صحبت هاي من کردند. صحبت هایم را ادامه دادم و گفتم آيا مي دانستيد ما در اصفهان مسجدي داریم كه شاه عباس صفوي 400 سال پيش آن را ساخته و اين مسجد جزء مساجد بي نظير جهان است و شگفت انگيزتر اینکه، گنبد این مسجد به شكلي ساخته شده که وقتي زيرآن بايستيد و صدايي در محیط آن پخش شود این صدا به صورت هفت مرتبه تكرار مي شود! با تعجب پرسيد، جدي مي گوييد؟!

اين گونه بود كه با دو دقيقه صحبت، جلسه را آماده کردم و ديدم به اصطلاح خودمان تنور داغ است و بايد نان را بچسبانم.

ادامه دادم و گفتم: من متولد اصفهان هستم و از كودكي مي ديدم توريست ها به ميدان امام می آیند و برای دیدن این شگفتی ها و زیبایی ها متحمل سختی هایی می شوند. پيش خودم گفتم آيا مي شود مسجدي بسازم که در آن معماري شرقي و هنر اصيل اسلامي و نحوه عبادت و اعتقادات مسلمانان را بدون زحمت رفت و آمد، به همه نشان دهم تا همه با اين فرهنگ و هنر آشنا شوند؟! اکنون نیز هدف من از ساخت مسجد در اینجا همین است. مي خواهم اين ديوار يخي بین انسان ها از بين برود و تبدیل به اعتمادی متقابل شود. اتفاقا ما خود قرباني تروريسم هستيم. دوازده امام ما در راه مبارزه با استبداد ترور شدند. آقای شهردار! ما ملتی با فرهنگ و مخالف تروریست هستیم.

شهردار پس از شنیدن صحبت های من گفت: يك هفته به ما فرصت بدهيد و بعد از جلسات مشورتی نظر خود را اعلام می کنیم. هفته بعد نامه ای دریافت کردم که حاوی مجوز ساخت مسجد در کپنهاگ بود و الان این مسجد به پایگاهی بزرگ برای نشر فرهنگ و معارف اسلامی تبدیل شده است.

 

قاعدتاً تبلیغ در فضای بین الملل دارای الزامات خاصی است که باید مورد توجه قرار گیرند، به نظر شما روحانیت شیعه چگونه می تواند در عرصه بین الملل و حتی مواجه با توریست ها، پیام های اسلام ناب را ابلاغ کند؟

چند سال پيش در مراسم عاشورا فردي به همراه دوستان خود وارد مجلس عزاداري در مسجد امام علي (عليه السلام) شد. بعد از مدتي كه در جلسه حضور پيدا كرد، كنجكاوانه پرسيد: اينجا چه خبر است؟ چه اتفاقي افتاده؟ گفتند: مراسم شام غريبان است. باز پرسيد شام غريبان يعني چه؟ گفتند: مراسمي كه متعلق به سوگواري حضرت زينب (سلام الله عليها) است. پرسيد حضرت زينب كيست؟ و پاسخ شنيد: ايشان دختر امام اول شيعيان حضرت علي (عليه السلام) هستند. اين بار پرسيد: پس چرا ناراحت هستيد و گريه مي كنيد؟ گفتند: اين گريه به خاطر تحمل سختي ها و مصائبي ا ست كه اين بانوي بزرگوار در حادثه كربلا متحمل شدند.

با حالت تعجب گفت: اما به ما گفته اند كه شما مسلمانان علیه حقوق زنان هستيد، ولي آنچه الان مشاهده مي كنم، مي بينم كه شما نسبت به حقوق زني از زنان خود كه 1400 سال پيش دچار مصايبي شده، مراسم برپا كرده و هنوز برايش گريه مي كنيد؛ دقيقا برخلاف آنچه برايمان مي گفتند...!

اين حضور در مراسم عزاداري و اين سؤال و جواب مقدمه اي شد تا ايشان در برنامه های اسلامي مسجد شركت كند و مطالعاتي درباره اسلام و عقائد مذهب شيعه داشته باشد. در نهايت نيز مسلمان شد و حتي خودش پيشنهاد داد تا اسمش را به مهدي تغيير دهد، الان نيز به عنوان يكي از مبلغين اسلام در فعاليت هاي مسجد شركت مي كند.

هدف از بیان این مطلب این بود که نقش ارتباطات را توضیح داده باشم؛ ارتباطی مستمر و هدفمند را با مخاطبین ایجاد کنید، اگر ارتباط مداوم ما در مسجد با این فرد وجود نداشت، چه بسا بعد از اینکه با اسلام به صورت مختصر آشنا شده بود، امکان داشت در دامان گروه های وهابی و سلفی به دام بیفتد. اتفاقی که بارها شاهد آن بوده ام. لذا بعد از جذب به فکر ارتباط مداوم و مستمر و البته هدفمند با مخاطبین باشید. به خصوص افرادی كه در اين اوضاع و احوال منطقه به ايران مسافرت می کنند، خودشان داراي يك زمينه هایی برای شناخت اسلام حقیقی و پذیرش آن هستند؛ یعنی بعد از ایجاد جرقه ای در ذهن این افراد باید مواظب باشید تا این جرقه خاموش نشود و مراقبت کنید تا حرارتی عقلانی و منطقی برای فرد ایجاد کند نه اینکه تازه باعث آتش سوزی و ایجاد تفرقه در دنیای اسلام شود.

*روانشناسی مخاطب اروپایی

دومین توصیه، روانشناسی مخاطب اروپایی است؛ معتقدم با اروپايي بايد با فكر اروپايي صحبت كرد و اسلام را به او معرفي نمود و گرنه هیچ نتيجه ايي ندارد. یعنی همانطور که عرض کردم در امر تبلیغ به خصوص با مخاطب اروپایی، اگر ابتدای کار را طوري شروع كرده باشيد كه فرد تحریک و مشتاق شنیدن و دیدن شده باشد، در ادامه دیگر خود این افراد هستند که براي خواندن و شنيدن ادامه مطالب پیگیر مي شوند. این مطلب در طراحی بروشور و سخنرانی و ... جاری است؛ یعنی اگر از همان اول گفتید شیعه این است و آن نیست و مباحث را خیلی خشک و بدون سلیقه بیان کرده باشید، فرد مقابل شما شاید تا زمانی که روبروی شماست به سخنان شما گوش کند یا بروشور را از شما بگیرد اما چند قدم آن طرف تر همه چیز را فراموش کرده و بروشور را دور می اندازد. البته دقت کنید منظور بنده از اینکه گفتم با فکر اروپایی تبلیغ کنید نه اينكه غربي بشويم. خیر، بلكه فكر مخاطب و زاويه ديد او را بشناسيد و بر اساس همان زاویه هم به معرفي اسلام بپردازيد.

سومین توصیه بکارگیری  هنر لبخند زدن است، يكي از مسايل دیگری كه در امر تبلیغ باید با گردشگر خارجی رعايت شود، داشتن چهره ایی خندان است. اين لبخند زدن براي مبلغ واجب است و بايد حتما رعايت كند. دين را با لبخند ارايه كنيد، حتي اگر ناراحت هستيد. من 10 سال مبلغ حج بودم و با همين وضعيت در حج با مبلغين وهابي مناظره مي كردم. آن ها با قيافه هاي عبوس و گرفته و سرد، اما من به هنگام صحبت با آن ها مي خنديدم و استدلال ها را بيان مي كردم و طرف مقابل ديوانه مي شد، به واسطه همين خونسردي و لبخند، خيلي ها را جذب مذهب تشيع کردم. حال بايد دقت کرد تا اين لبخند را نیز در نوشته هایمان انتقال داده و رعايت كنیم.

سخن پاياني

ابزار هنر يكي از وسایلی است كه مي توان برای جذب به سمت اسلام از آن استفاده کرد؛ اصلا این هنر زیبا و معماری فوق العاده اسلامی ایجاد شده تا حواس و ذهن افراد را به سمت اسلام جلب و دعوت کند.

برنامه ها و فعالیت های مدرسه علمیه ناصریه را پویا و عالی مشاهده کردم. شما عزیزان کار بزرگ و خوبی را شروع کرده اید، نیروی جوان و متخصص و متعهدی در اینجا گرد آمده اند و هدف مقدسی را دنبال می کنند. سعی کنید کار را محکم و قوی ادامه دهید و دلسرد و مأیوس نشوید و مطمئن باشید در این مسیر عنایات الهی برخوردار خواهید بود.

گفتگو: سید امیر حسین ابطحی خبرنگار حوزه در اصفهان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :