جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200855
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1395 23:43
تعداد بازدید : 251

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

رمز عقب ماندگی و بدبختی جوامع (پرسش و پاسخ )- مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج)

پرسش: از منظر قرآن کریم رمز عقب ماندگی و بدبختی جوامع انسانی چیست؟...


پاسخ:


قرآن کریم درباره نیکبختی و بدبختی جوامع انسانی می فرماید:

«ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم» خداوند وضع هیچ ملتی را عوض نمی کند تا آنکه خودشان تغییری در خود ایجاد کنند. (رعد- 11)


این آیه کریمه، رمز جلو افتادن و عقب افتادن ملت ها را بیان می کند. هیچ مردمی از بدبختی به خوشبختی نمی رسند، مگر اینکه عوامل بدبختی را از خود دور سازند، و بالعکس، یک ملت خوشبخت را خدا بدبخت نمی کند، مگر آنکه خودشان موجبات بدبختی را برای خویش فراهم آورند.


ما ناله داریم که چرا خدا یک مشت یهودی ژاندارم آمریکا را بر (یک میلیارد و هفتصد) میلیون مسلمان به صورت های مختلف نظامی، سیاسی، فکری، اقتصادی مسلط می کند؟ چرا صد میلیون عرب در جنگ پنجم ژوئن شکست خوردند؟ چرا خدا مسلمانان را عزت نمی دهد؟ چرا قوانین طبیعت را به نفع مسلمین نمی چرخاند؟

عصبانی می شویم، شب از غصه بی خواب می مانیم، رنج می بریم، ناله می کنیم، دعا و استغاثه می کنیم، ولی مستجاب نمی شود. پاسخی که قرآن به ما می دهد، یک جمله است «ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم» خدا قانون خود را عوض نمی کند. ما باید خودمان را عوض کنیم. ما غرق در جهالتیم، در فساد اخلاق غوطه وریم، هیچ گونه وحدت و اتفاق نداریم و در عین حال توقع داریم که خدا ناصر ما و یاور ما باشد! ما برای یک حادثه کوچک هزار قسم شایعه می سازیم، دروغگویی و نادرستی را شیوه خود قرار داده ایم، و از هر فضیلتی تبری جسته، استعفا کرده ایم و در عین حال می خواهیم بر دنیا هم آقایی و سیادت داشته باشیم! این نشدنی است.


در کتاب های آسمانی گذشته، برای ملت یهود که در میانشان به خاطر پلیدی و ناپاکی بیش از هر ملت دیگر، پیغمبر برانگیخته شده است، زیرا بیشتر احتیاج به مربی داشته اند، آری برای این ملت، دو جریان اجتماعی، دو انقلاب و تحول پیشگویی شده بود که هر دو وقوع پیدا کرد و قرآن جریان این پیشگویی ها و سپس تحقق یافتن اینها را در طول تاریخ یهود یاد می کند.

در این پیشگویی آمده است که ایشان دو نوبت در زمین فساد می کنند و خدا آنان را سرکوب می کند. قرآن یک فرمول کلی را یادآوری می کند و آن فرمول این است که هر فسادی مقدمه شکست و بدبختی است و هر تجدیدنظر اصلاحی، رحمت خدا را تجدید می کند.

اینک ترجمه آیات:

به فرزندان اسرائیل اخطار کردیم که شما دو بار در روی زمین فساد به پا می کنید و علو و برتری می جویید (یعنی قدرت خود را بر مردم تحمیل می کنید و به حقوق دیگران تجاوز می نمایید، همان کاری که استعمارگران نسبت به مستعمره ها انجام می دهند) به دنبال نوبت نخستین، بندگانی از آن خود، نیرومند، برمی انگیزیم و بر شما مسلط می کنیم، تا شما را بکوبند و در داخل خاک شما نفوذ کنند. بار دیگر، وقتی که شما خود را عوض کنید، شما را بر دشمنانتان پیروز کنیم و با مال و فرزند و نفرات، شما را مدد می رسانیم. اگر نیکی پیشه سازید، به نفع خود شما خواهد بود و اگر بد کنید نیز به ضرر شما خواهد بود.چون فساد دوم را ایجاد کنید، مجددا دشمن را بر شما تسلط بخشیم تا شما را بدبخت سازند و دوباره در خاک شما و معبد شما پای بنهند و همه چیز را زیرورو کنند.


امید است پروردگارتان به شما ترحم کند (یعنی ممکن است پس از بدبختی، دوباره شما را نیکبخت کند) ولی اگر برگردید، باز هم ما برمی گردیم (زیرا قانون ما این است که اگر صد بار فساد کنید، صد بار شما را بکوبیم، و اگر در جهت خوبی و نیکی، خود را عوض کنید، ما هم روش خود را با شما عوض می کنیم) و جهنم را دربرگیرنده کافران قرار داده ایم. (اسراء- 4 تا 8)


در حقیقت این آیات، بسط و گسترش همان فرمول کلی است که: «ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم.» (1)
________________________________________
1- عدل الهی، شهید مطهری، ص 112

معارفی از کیهاننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :