جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200958
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1395 20:52
تعداد بازدید : 222

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

مردان آب و آتش

آب و آتش گرچه در تضاد با هم اند، اما اینجا، در عصر انقلاب اسلامی، مکمل هم شدند برای تداوم انقلاب. آنها که دل به آب و آتش زدند برای مردم، از شهدای غواص تا آتش نشانان پلاسکو، به تعبیر رهبر انقلاب، دچار «امتحانی دشوار» بودند که هسته مرکزی آن «شهامت»، «ایثار» و «فداکاری» بود

حکمای قدیم، "آب" و "آتش" را در کنار "باد" و "خاک"، چهار عنصری می دانستند که جهان بر مبنای آن ساخته شده است. آب و آتش در تضاد با هم اند، اما گویا ماجرای این دو عنصر، در دو حادثه، به هم نزدیک می شود و مکمل یکدیگر. بهار سال گذشته، خبری به سرعت منتشر شد: "کشف پیکر مطهر ۱۷۵ شهید غواص دفاع مقدس با دستان بسته". شهدای عملیات کربلای ۴ که عملیاتشان توسط آواکس های آمریکایی لو رفت و ارتش بعثی پس از اسارت آنان، دست ها و بعضا پاهایشان را بست و در یک گور دسته جمعی زنده دفن شان کرد. شهدایی که برای دفاع از مردم و انقلاب، این چنین خود را در معرض "امتحان" قرار دادند و مردم هم مانند همیشه، حق مطلب را آنگونه که باید ادا کردند و چنان تشییعی کردند که در تاریخ ماندگار شد. وقتی پیکر پاک این «شهیدان مظلوم غوّاص»، بر روی دستان هزاران هزار تن از مردم ایران تشییع شد، رهبر انقلاب در پیامی، زبان به حمد الهی گشودند بابت «ملّتِ خداجوی و خداباور» که در «لحظه های نیاز»، «بشارت های تردیدناپذیر را بر دل های بیدار نازل می فرماید و غبارها را می زداید.» ملتی که «وفادار»، «آگاه» و «مسئولیت پذیر» است.  مردم گویا بهتر از هر کسی، قدر و اهمیت کاری که این شهیدان غواص انجام داده بودند را می دانستند و برای همین، تشییع این شهدا، مراسمی بود آکنده از شور و شعور و شعف و حماسه. آن هم درست در ایامی که دشمن تصور می کرد به بهانه مذاکر ه می تواند این مردم را از انقلاب و روحیه ی انقلابی جدا کند.  این ماجرای آب بود و دریادلانی که به آب زده بودند برای انقلاب و مردم، و اما آتش، سهم آتش، ۱۸ ماه بعد، خودش را در ماجرای ساختمان پلاسکو نشان داد.
 آنجا که آتش نشانانی با «شهامت» و «فداکار»، همه ی قوانین نوشته شده سازمانی را کنار گذاشتند و برای نجات مردم و "مال مردم" به دل آتش زدند. قوانین بین المللی درباره ی کارکرد آتش نشان ها می گوید که آتش نشان ها "جان خود را برای نجات افراد یا اموالی که شانس نجات آنها وجود ندارد، به خطر نیندازند."  با این حال، آتش نشانانی که مأمور خاموش کردن آتش ساختمان پلاسکو و نجات جان و اموال ساکنان آن بودند، کاری فراتر از وظیفه ی قانونی و حتی منطقی خود نشان دادند.  بلافاصله بعد از این حادثه، رهبر انقلاب، بار دیگر، دست به قلم بردند و پیامی نوشتند حماسی، که این حادثه، گرچه «مایه ی اندوه و تأسف و نگرانی» است، اما «شهامت و فداکاری آتش نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه ی خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده می سازد.»
 باری، آب و آتش گرچه در تضاد با هم اند، اما اینجا، در عصر انقلاب اسلامی، مکمل هم شدند برای تداوم انقلاب. آنها که دل به آب و آتش زدند برای مردم، از شهدای غواص تا آتش نشانان پلاسکو، به تعبیر رهبر انقلاب، دچار «امتحانی دشوار» بودند که هسته مرکزی آن «شهامت»، «ایثار» و «فداکاری» بود: «همه ی امتحان هائی که ما می شویم، در واقع نقطه ی اصلی اش همین است؛ پای یک ایثار و یک گذشت به میان می آید... یک محنتی را، یک شدتی را جلوی پای یک انسانی یا یک ملتی می گذارند؛ عبور از این محنت، امتحان است. اگر توانست عبور کند، به آن منزل مقصود می رسد... ۸۹/۸/26»
برای همین، مردان آب و آتش را می توان انسان های تراز انقلاب اسلامی نامید. اتفاقا مردم، بیش از هر کسی، با این انسان هاست که احساس قرابت می کنند و برای همین هم قدر آنان را بیش از هر کس دیگری می دانند. شهدای غواص و آتش نشانان پلاسکو، حکم همان ستون ها و «ارکان نگهدارنده ی جامعه» را دارند. برای شناخت جامعه ی ایران، باید به این ستون ها و ارکان توجه کرد نه صرفا مشکلات ظاهری روبنایی و بصری. سرّ بقای این نظام، وابسته به چنین انسان ها و روحیه هایی است. «فلان گوشه یک ضعف هست، فلان آدم سست همّت و اراده ای هم هست که دچار اعتیاد می شود... در هر جامعه ای هست؛ مهم این است که یک جامعه از آن ارکان نگهدارنده ای برخوردار باشد که بتواند آن را پیش ببرد و در مقابل حوادث حفظ کند و مثل صخره ای آن را نگه دارد؛ این ستون های صخره وار همین شهدای ما هستند... همین ایثارگران هستند؛ برای همین هم هست که جمهوری اسلامی در چالش های گوناگون، غالباً بر این چالش ها غلبه کرده.»   ۹۵/۴/۵نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :