يکشنبه - 2018 ژولاي 22 - 10 ذيقعده 1439 - 31 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203305
تاریخ انتشار : 28 دی 1391 13:20
تعداد مشاهدات : 120

تحقیق پایانی- مشکوة

نقش زن در استحکام نهاد خانواده از منظر قرآن کریم و سنت

این پژوهش به نقش زن در استحکام نهاد خانواده از منظر قرآن کریم و سنت پرداخته است. از آنجا که زنان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند و نیم دیگر جامعه از دامن همین زنان رشد و تربیت می یابند لذا زنان سهم بزرگی در استحکام خانواده و جامعه دارند. از طرفی دیگر با از بین رفتن مرزهای فکری و فرهنگی و تبادل اطلاعات از طریق ماهواره و اینترنت و... سبب شده که همه ی نهادهای موجود در جامعه به ویژه نهاد خانواده در معرض انتقاد قرار گیرد و این انتقادها باعث نوسان و بی تعادلی می شود و این بی تعادلی کارایی این نهاد را کاهش می دهد. پس در این پژوهش سعی شده است که افراد را با اصول استحکام نهاد خانواده و بیان نقش های متفاوتی که زنان می توانند در خانواده ی خود انجام دهند آشنا ساخت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  مشکوة

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش زن در استحکام نهاد خانواده از منظر قرآن کریم و سنت

1391

مژگان قیاسوند

دکتر سید ابوالقاسم نقیبی

عذرا خلیلی

مشکوه-خانواده-تحکیم خانواده-کارکردهای خانواده-اصول تحکیم خانواده-نقش زنان- تداوم خانواده

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این پژوهش به نقش زن در استحکام نهاد خانواده از منظر قرآن کریم و سنت پرداخته است. از آنجا که زنان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند و نیم دیگر جامعه از دامن همین زنان رشد و تربیت می یابند لذا زنان سهم بزرگی در استحکام خانواده و جامعه دارند. از طرفی دیگر با  از بین رفتن مرزهای فکری و فرهنگی و تبادل اطلاعات از طریق ماهواره و اینترنت و...  سبب شده که همه ی نهادهای موجود در جامعه به ویژه نهاد خانواده در معرض انتقاد قرار گیرد و این انتقادها باعث نوسان و بی تعادلی می شود و این بی تعادلی کارایی این نهاد را کاهش می دهد. پس در این پژوهش سعی شده است که افراد را با اصول استحکام نهاد خانواده و بیان نقش های متفاوتی که زنان می توانند در خانواده ی خود انجام دهند آشنا ساخت .

لذا در ابتدا به تعریف خانواده و کارکرد نهاد خانواده پرداخته شده است سپس گذری کوتاه بر اصول حاکم بر نهاد خانواده خواهیم داشت.و از آنجا که زنان در سه نقش دختری و همسری و مادری به ایفای نقش می پردازند به هر کدام از سه نقش پرداخته ولی چون بیشترین تأکید قرآن به نقش مادری و تربیت است به تربیت دینی و نقش آن در استحکام نهاد خانواده پرداخته شده است.

و چون زنان برای رفتارهای خود در خانواده احتیاج به الگو و راهنمایی دارند و الگوی زنان مسلمان خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها است نگاهی کوتاه به زندگی آن حضرت داشته ایم.

 

 

 

 

 

 

 

کلید واژه:

خانواده، تحکیم خانواده، کارکرد های خانواده، اصول تحکیم خانواده، نقش زنان، تداوم خانواده و...

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :