سه شنبه - 2018 ژولاي 17 - 5 ذيقعده 1439 - 26 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206959
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1396 7:30
تعداد مشاهدات : 299

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

اخت القرآن

روح بندگي، روح عبوديت امام سجاد تجلي در صحيفه کرده است و مثل قرآن صحيفه خودش شفيع است. اگر کسي به کلمه کلمه صحيفه دل بست، روح انسان را در وادي توحيد سير و صيقل مي دهد.


💠 توصیه امام زمان "سلام الله علیه" به صحیفه سجادیه

📝 محدث عظیم الشان، مرحوم مجلسی اول مینویسد:

🔹در اوایل جوانی چندین سوال داشتم که ذهنم را مشغول کرده بود .. .. 

👈 یک شب بالای پشت بام خانه ام در خواب و بیداری بودم که امام زمان "سلام الله علیه" را در بازار خربزه فروشان اصفهان در کنار مسجد جامع دیدم. با شوق و شعف نزد او رفتم و سوالاتم را کردم .سپس

🔴عرض کردم: یابن رسول الله، همیشه دستم به شما نمی رسد! کتابی به من بدهید که به آن عمل کنم.🔴

🔹فرمود: برو از آقا تاج کتاب بگیر! در خواب گویا او را می شناختم؛ رفتم کتاب را از او گرفتم و مشغول خواندن بودم و می گریستم که از خواب بیدار شدم.

🔸از ذهنم گذشت که شاید آقای تاج همان شیخ بهائی است و منظور امام از تاج، این است که شیخ بهایی ریاست شریعت را در آن دوره به عهده دارد.

⭕️نماز صبح را خواندم و خدمت ایشان رفتم. دیدم شیخ با سید گلپایگانی مشغول مقابله صحیفه سجادیه است.

🔹ماجرا را برایش نقل کردم. فرمود: ان شاءالله به چیزی که می خواهی می رسی.

🔸بعد ناگهان یاد جایی که امام را در آن ملاقات کرده بودم، افتادم و به کنار مسجد جامع رفتم. در آنجا آقا حسن تاج را دیدم که از آشنایان قدیمم بود. 

🔹مرا که دید گفت: "ملامحمدتقی! من از دست طلبه ها به تنگ آمده ام. کتاب را از من می گیرند و پس نمی دهند. بیا برویم خانه یک سری کتب به تو بدهم." مرا به خانه اش برد، در اتاقی را باز کرد و گفت: "هر کتابی را که می خواهی بردار!"

 کتابی را برداشتم؛ ناگهان دیدم همان کتابی است که دیشب در خواب دیده بودم. 

👈صحیفه سجادیه👉 بود. به گریه افتادم. برخاستم و بیرون آمدم.

🔸گفت: باز هم بردار! گفتم: همین بس است.

🔘 پس شروع نمودم به تصحیح و مقابله و آموختن صحیفه سجادیه به مردم .

مرحوم مجلسی دوم می گوید:
▫️ مجلسی اول چهل سال از عمر خود را صرف ترویج صحیفه کرد و انتشار این کتاب توسط او باعث شد که اکنون خانه ای نیست که صحیفه در آن نباشد.

▫️ این حکایت بزرگ باعث شد مردم اصفهان برخواندن صحیفه اهتمام نمایند و همین امر سبب شد در آن دوره بسیاری از آنان  مستجاب الدعوه گردند .

📖 بحارالانوار، ج ۱۱۰، ص ۵۱يکي از نسيم هاي حيات بخش که  از حقيقت وجودي امام سجاد علیه السلام نازل شده صحيفه سجاديه است که  يکي از تجليات شفاعت امام سجاد علیه السلام است.

صحيفه يک وادي از معرفت است. کما اين که قرآن کلمه خدا است و ظاهرش لفظ است. اگر کسي از همين الفاظ شروع کرد وارد وادي نور و برهان مي شود و بعد سير در مقامات قرآن مي کند تا به سرچشمه مي رسد،
صحيفه امام سجاد هم همينطور است که يکي از نسيم هاي رحمتي است که از محيط حيات امام و از آن روح و ريحان الهي در عالم ما وزيده است؛ 
اگر کسي وارد وادي صحيفه شد، از الفاظ صحيفه سيرش را شروع مي کند تا به باطن صحيفه و به آن مقامات حقيقي که در صحيفه است، برسد.

مقامات حقيقي صحيفه مقامات توحيدي است که در وادي ولايت امام سجاد است و يکي از ابوابي است که امام سجاد به روي ما باز کردند که از طريق اين ابواب مي توانيم وارد وادي ولايت امام سجاد شويم. باطن صحيفه درجات ولايت و درجات بندگي و درجات ايمان امام سجاد است که تجلي کرده است.
 در واقع آن روح بندگي، روح عبوديت امام سجاد تجلي در صحيفه کرده است و مثل قرآن صحيفه خودش شفيع است. اگر کسي به کلمه کلمه صحيفه دل بست، روح انسان را در وادي توحيد سير و صيقل مي دهد.

صحيفه سجاديه تجلي عبوديت امام سجاد  به اندازه ظرفيت ما است. لذا مثل قرآن ظاهر و باطن دارد. کلام امام قرآن صاعد است و در کلمات ائمه دعا مخ العباده است؛ يعني در همه کلمات ائمه توحيد تجلي کرده است و درهاي غيب گشوده شده است. انسان اگر اهل شد با کلمات امام مي تواند وادي غيب را طي کند. امام باقر به امام صادق فرمود: درجات شيعيان ما به اندازه درجات فهم روايات است. همه کلمات ائمه وادي ايمان است؛ اما دعا مخ بندگي است. همه کلمات امام نور است؛ اما در ادعيه شان آن روح عبادت امام به اندازه قدر ممکن تجلي کرده است؛ لذا اگر کسي وارد وادي صحيفه امام سجاد شد وارد وادي توحيد شده است. درهايي از غيب توحيد و از غيب علم امام و عبوديت و بندگي امام و حقايق قرآني در صحيفه سجاديه تجلي و  تنزل پيدا کرده است.

ان شاءالله اگر کسي اهل اين وادي شد و قدم در وادي صحيفه سجاديه گذاشت،  قدم در وادي عبوديت گذاشته است.
 
لذا با صحیفه سجادیه ، انس بگیرید.

استاد میرباقرینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :