يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208492
تاریخ انتشار : 1 فروردین 1392 13:54
تعداد بازدید : 167

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

بررسی مفهوم تبرج زنان و پیامدهای آن از دیدگاه قرآن و سنت

بررسی مفهوم تبرج زنان و پیامدهای آن از دیدگاه قرآن و سنت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الغدیر تهران (خواهران)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی مفهوم تبرج زنان و پیامدهای آن از دیدگاه قرآن و سنت

 

1392

فاطمه رضایی

اکرم باسخا

 

تبرج، جاهلیت، حیاء، عفاف، حجاب، زینت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

   خداوند متعال زن را مظهر زیبایی و جمال آفرید و در نهاد او غریزه خودآرایی و خودنمایی را قرار داد تا زمینه ازدواج و تشکیل خانواده را فراهم سازد و زن را به تبرج برای همسر خود(تبرج ممدوح) امر و تشویق کرد و از تبرج برای مردان بیگانه (تبرج مذموم) نهی فرموده است. تبرج منهی عنه، انحراف زن از راه تعالی خود و تعالیم انسان ساز اسلام محسوب می گردد.

   تبرج زن بدین معناست که زن، با آشکار شدن خود در معرض دید مردان نامحرم با هر روشی اعم از اینکه با نحوه پوشش، نحوه رفتار، محتوای گفتار و... با قصد جلوه گری، توجه آن ها را به سمت خود جلب و قلب و ذهنشان را تصاحب می نماید و در آخر موجب تحریک غریزه شهوت در مردان می شود؛ فارغ از اینکه این امر منتهی به گناه بشود و یا خیر!

   مفهوم تبرج با مفهوم حیاء و عفاف تغایر دارد و لذا زن متبرج از ضعف حیاء و عفاف برخوردار است و تبرج زن بر خلاف عفت او می باشد. اگر حجاب کامل اسلامی، رعایت در پوشش، گفتار و رفتار فرد تعریف شود، می توان عدم تبرج را به نوعی یکی از شاخه های حجاب اسلامی دانست و تبرج در مقابل حجاب کامل قرار گرفته است.

   حال اگر زن به ترج مذموم به خاطر وجود غریزه خودآرایی و هجمه فرهنگ غرب بر سبک زندگی روی آورد، بر خود و دیگر افراد جامعه آسیب های مخربی وارد می سازد. زن متبرج ارزش و کرامت انسانی و آرامش و روح و روان خود را از دست می دهد و سبب تزلزل بنیان خانواده، بی هویتی نسل ها و عدم امنیت اجتماعی برای خود و حتی زنان عفیف جامعه می گردد. در متن دین اسلام، راهکارهایی برای مقابله با تبرج بیان گردیده است که با کمک آن ها می توان تبرج را مدیریت نمود. در واقع اگر زن به جایگاه خود در عالم وجود و ارزش واقعی خود نزد خداوند متعال آگاه باشد و سعی بر حفظ آن بوسیله رعایت تقوای الهی نماید، می تواند خود را از انحراف تبرج و صدمات آن حفظ نماید.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :