يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208579
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1396 8:4
تعداد بازدید : 336

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

کتب علیکم الصیام

خدایی که همیشه منتظر می شد تا ما خود به سوی او برویم، دیگر در این ماه منتظر اراده و اقدام بنده های خودش نشده و با وجوب تکوینی رمضان، انگار ناز خودش را کم کرده و دست همه را گرفته و بر سر سفرۀ رحمتش آورده است.


تفاوت های مهمانی رمضان، با مهمانی های دیگر

اگرچه در تشبیه لازم نیست دو طرف تشبیه تماماً عین هم باشند و می توان از کنار تفاوت ها عبور کرد، ولی بیایید به تفاوت هایی که رمضان با نوع مهمانی های ما دارد توجه کنیم و از تفاوت های این تشبیه هم سود ببریم. اساساًً گاهی از اوقات امری را به چیزی تشبیه می کنند تا از توجه به تفاوت آن سود ببرند و حرف های اصلی خود را به اشاره در بخش تفاوت ها بیان کنند. شاید این اتفاق اینجا هم افتاده باشد.

1. مهمانی اجباری

حداقل سه تفاوت اساسی بین رمضان و مهمانی های رایجی که ما می شناسیم وجود دارد. رمضان در کنار آن همه لطف و صفا، یک مهمانی اجباری است نه اختیاری. اما مگر مهمانی هم اجباری می شود؟ شما در بستر و گذر زمان به ناچار در این مهمانی وارد خواهید شد. و این اجبار تکوینی همه را در برمی گیرد. این تفاوت اول.

2. کارهای اجباری برای مهمان

به اضافه اینکه در این ضیافت، میزبان با واجب کردن صیام و امر کردن به روزه، مهمانان خود را به نوعی اجبار تشریعی نیز وادار می نماید، در حالی که عادتاً مرسوم نیست مهمان را به کاری مجبور کنند؛ و این تفاوت دوم.

3. سختی دادن به مهمان

و تفاوت سوم آنکه با وجوب روزه، که گرسنگی خوردن است و تشنگی کشیدن، مهمانی در سختی های خاصی شکل می گیرد که معمول نیست.

خدایا! اگر مهمانی داده ای، پس دیگر چرا حضور در این مهمانی پرمهر را قهری و الزامی کرده ای؟ می گذاشتی هرکس خواست بیاید. مانند آنچه در احرام حج و اعتکاف در مسجد است. هیچ کس نمی تواند به این مهمانی وارد نشود. چون این مهمانی در ظرف زمان است، خواه ناخواه به این ظرف زمانیِ مبارک وارد می شویم؛ چه از آن بهره ببریم و چه از آن غافل باشیم. مانند اعتکاف و حج نیست که شرکت کردن در آن، اراده بخواهد و به میل افراد بستگی داشته باشد.

فلسفۀ مهمانی اجباری

پاسخ به سؤال دربارۀ تفاوت اول روشن است. گاهی یک رفیقی که خیلی دوست دارد آدم را مهمان کند، انگار می خواهد انسان را مجبور کند و اختیار را از انسان سلب کند و او را به زور به مهمانی ببرد. به او می گوید: «فردا مهمان من هستی، اما و اگر هم ندارد! فلان ساعت هم آماده باش، خودم با ماشین می آیم دنبالت، خداحافظ!» و اگر خیلی بیشتر هم او را دوست داشته باشد، می گوید: «اگه نیای می کشمت.»

1. شدّت علاقه خدا به مهمان کردن بنده اش

در واقع خدا هم می‏فرماید: ای انسان! چه بخواهی و چه نخواهی، چه بیدار باشی و چه خواب، ماه رمضان، «ضیافت» من می‏آید و با برکت و رحمتِ خودش تو را فرا می‏گیرد و مجبور هستی در ضیافت و مهمانی من شرکت کنی. این اجبار تکوینی خدا، از شدت علاقه اش به مهمان کردن بندگانش است. اینقدر علاقه داشته بندگانش را مهمان کند، که حضور در مهمانی را بر همه ضروری کرده است، و مهلت تصمیم گیری هم به ایشان نداده است.

خدایی که همیشه منتظر می شد تا ما خود به سوی او برویم، دیگر در این ماه منتظر اراده و اقدام بنده های خودش نشده و با وجوب تکوینی رمضان، انگار ناز خودش را کم کرده و دست همه را گرفته و بر سر سفرۀ رحمتش آورده است.

البته بزرگی کرده است و بزرگان با کوچک ترها از این گونه رفتارها بسیار دارند. درست است که ما در دنیای معاصر، رابطۀ بزرگتر با کوچکتر را کمتر دیده ایم و یا اگر شنیده ایم به دلیل آنکه ما آدم ها چون با هم مساوی هستیم، این گونه رابطه ها از سر ظلم و تعدّی بوده است و به دلمان ننشسته است، اما از بزرگ ترها نه تنها چنین رفتارهایی برای محبت کردن به کوچک ترها، شور نیست بلکه بسیار شیرین هم هست.

2. مهمانی اجباری، ترکیبی از محبّت و عظمت خدا

مهمانی اجباری ترکیبی از محبت و عظمت خداوند متعال است که نسبت به بندگان خود روا داشته است. خدا به قدر کافی به ما آزادی و اختیار برای خوب شدن داده است و ما هم به اندازۀ کافی خراب کرده ایم، که دیگر وقت آن شده باشد بپذیریم خدا ما را قدمی به سوی خود بکشاند، و البته کمی بعد دوباره رها می کند.

اگر کسی فکر می کند این مهمانی اگر اختیاری بود بهتر می بود؛ هنگام وداع با رمضان بیاید و جلوی اشک و آه روزه داران و مهمانان اجباری خدا را بگیرد. با این همه تشکر مهمانان از میزبان چه خواهد کرد؟

این طور نیست که همه جا اجبار زیبا و زیبنده نباشد. در زندگی ما آدم ها هم گاهی در اوج محبت، اجبار زیباست. از این گونه رفتارها در ارتباط بین مادران و کودکان بسیار می شود دید.

3. شیرینی اجبار

البته اگر بخواهیم دقیق تر به پاسخ بپردازیم باید به حقیقت رابطۀ مولا و عبد نگاه کنیم و ببینیم آنچه از مولا برای عبد بسیار دلنشین است، چیست؟ آیا یک عبد از مولای خود همان انتظاری را دارد که از دوست خود دارد؟ هرچند مولا او را هم بسیار دوست داشته باشد. گفته اند از شیر حمله خوش بُوَد، از غزال رم. نباید خوب و با محبت رفتار کردن را همه جا یکسان ببینیم و بخواهیم.

البته دربارۀ چنین موضوعی باید در مجال دیگری مفصّل به گفتگو نشست و به تبیین حقیقت رابطۀ عبد و مولا پرداخت. آنچه از مولا برازنده است، امر است و جبر، و آنچه برای عبد زیبنده است بی خودی و بی اختیاری است. مولا وقتی با عبد خود مشورت نمی کند و او را مختار نمی گذارد و با او آمرانه ـ به امر تکوینی یا تشریعی ـ برخورد می کند، ولایت و سرپرستی خود را تجلّی داده است. و برای عبد چه لحظه ای ناب تر از رؤیت تجلّی این ولایت؟ حتی آن لحظه هایی که مولا عبد را از اسارت اوامر تکوینی و تشریعی خود آزاد می گذارد، عبد، آن لحظات را به عشق رسیدن به لحظه های اسارت، بردباری و تحمل می کند.

تازه یک عبد، سعی می کند تمام فرصت های اختیاری خود را هم به اجبارِ مولایش تشبه یابد. و به همین دلیل این قدر اهل اطاعت است و معصیت نمی کند، و مدام به دنبال تشخیص تکلیف است. آنان که مزۀ اطاعت را چشیده اند، شیرینی همۀ این مطالب را در وجود خود دیده اند.

پاسخ به «سؤال از تفاوت دوّم و سوّم»

پاسخ به سؤال از تفاوت دوم و سوم هم، به این جواب ملحق می شود. وجوب روزه یک امر تشریعی است که باز هم تجلّی خدایی کردن خداست. اگرچه در ضرورت های تکوینی ما بی اختیارتریم و امکان تمرّد تنها در اوامر تشریعی وجود دارد، ولی به دلیل همین قرابت که می بینید، امر واجب از اوامر مستحبی بسیار بافضیلت تر و دلنشین تر است. و الا شما می توانید تمام سال را روزه بگیرید، اما چرا صفای رمضان را ندارد؟

در واقع خدا به امر واجب تکوینی و تشریعی رمضان و روزه، ما را مهمان کرده است و از ما با الوهیت خود پذیرایی می کند. چه ضیافتی از این بالاتر؟ و برای آنکه معلوم شود این یک ضیافت خدایی است برای بندگانی که از او همین را می خواهند، امرِ به روزه کرده است تا در این امر خود، خلاف طبع و نیاز عادی انسان ها فرمان داده باشد، و نمایش رابطۀ عبد و مولا، که حقیقت این ضیافت است، به خوبی انجام پذیرد.

اینجا دیگر به فواید روزه و آثار آن نمی پردازیم و در جای خود باید بحث بشود که «این امر به روزه داری»، دارای چه حسن ذاتی ای است و این گرسنگی چقدر طبع انسان را لطیف و آمادۀ بهره برداری از ضیافت معنوی رمضان می نماید؟ و چرا اساساًً خورد و خوراک فراوان با تعالی معنوی منافات دارد؟

مهمانی عمومیِ اجباری، مقدمۀ مهمانی خصوصیِ اختیاری

البته از وجوب تکوینی رمضان تا وجوب تشریعی روزه و گرسنگی کشیدن ها، همه، مقدمات یک مهمانی و ضیافت عرفانی هستند، که هرکسی را به آن راه نمی دهند و برای رسیدن به آن باید خون جگرهای فراوان خورد. و اگر بخواهیم بهتر بگوییم هرکسی به آن راه نمی یابد.

هر چقدر حضور در این بار عام، ابتدائاً اجباری و سهل است، حضور در آن بار خاص، اختیاری و سخت است. و خوبان عالم برای راه یابی به آن بارگاه عظیم تمنّاها و تضرّع های فراوان دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :