يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208727
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1395 11:23
تعداد بازدید : 276

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

نقش معرفت، سنت و سیره ی اهل بیت (علیهم السلام) در سعادت خانواده

موضوع نقش معرفت، سنت و سیره ی اهل بیت (علیهم السلام) در سعادت خانواده از منظر علوم اعتقادی، کلام، حقوقی، فقهی، اخلاقی، تفسیری، اجتماعی، روانشناسی و ... قابل بررسی است که تحقیق مورد بحث با رویکرد قرآنی و روایی بررسی شده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش معرفت، سنت و سیره ی اهل بیت (علیهم السلام)

در سعادت خانواده

1395

لیلا نقدی زاده

فاطمه خدابنده لو

طوبی شاکری

معرفت، سنت، سیره، اهل بیت ،خانواده، سعادت مادی،سعادت معنوی، راهکارهای اعتقادی، راهکارهای رفتاری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع نقش معرفت، سنت و سیره ی اهل بیت (علیهم السلام) در سعادت خانواده از منظر علوم اعتقادی، کلام، حقوقی، فقهی، اخلاقی، تفسیری، اجتماعی، روانشناسی و ... قابل بررسی است که تحقیق مورد بحث با رویکرد قرآنی و روایی بررسی شده است. خانواده بنیادی ترین نهاد اجتماعی است که مرکز تربیت انسان ها و تعیین کننده ی سرنوشت آدمی است. با توجه به این امور معرفت داشتن به اهل بیت (علیهم السلام) منجر به سعادت دنیوی و اخروی انسان می گردد. این تحقیق با هدف بنیادی به روش توصیفی - تحلیلی و جمع آوری اطلاعات، متنی و کتاب خانه ای است که در 4 فصل ارائه شده است. جامع ترین دستور دین به خانواده شناخت و معرفت اهل بیت (علیهم السلام) است که راهی برای سعادت پیدا کردن در دنیا و آخرت می باشد.

سنت در لغت به معناى شيوه، روش است و در اصطلاح علما سنّت عبارت است از قول و فعل و تقریر معصومین (علیهم السلام) و سیره همان منطق عملی است که دارای اصولی ثابت و استوار است.

در قرآن و روایات، واژه اهل بیت(علیهم السلام) در مورد افراد خاصی به کار رفته که همان رسول خدا، امام علی،فاطمه زهرا و حسن و حسین (علیهم السلام) است و بقیه ی ذریه ی پاک و معصوم پیامبر (صلوات الله علیهم اجمعین) نیز به آنان ملحقند. سعادت در اسلام به معنای بهره گیری انسان از نعمت های مادی و آرایش به فضائل اخلاقی و معارف الهی، که ضامن سعادت انسان در زندگی دنیا و آخرت است. شناخت اهل بیت (علیهم السلام) و معرفت به حقیقت و شخصیت آنان امری لازم و سبب رستگاری و موجب قرب به خداوند سبحان است. خانواده ؛ کانونی است که شکل گرفته بر پایه ی پیمان مقدس ازدواج که با حضور فرزندان، روابط اعضای خانواده، گسترده تر می شود. معرفت اهل بیت در زندگی خانواده نقش به سزایی دارد که هم شامل سعادت مادی و هم کمالات معنوی اعضای خانواده می شود. یکی از اهداف ازدواج و ایجاد روابط زناشویی، رسیدن به انس و آرامش و بهره گیری از یکدیگر است. برای این که بهره گیری ها و لذت های زناشویی و آرامش حاصل از آن تداوم یابد، باید روابط، سالم تر و عمیق تر شود. زندگی علی (علیه السلام) و فاطمه زهرا (سلام الله علیها) نمونه ای از این خانواده هاست که با وجود بیشترین مشکلات و سختی هایی که در جامعه بر آن ها وارد می شد، در خانه، زیباترین و آرامش بخش ترین خانواده را داشتند. معرفت اهل بیت (علیهم السلام) و الگوگیری از آنان  موجب پرورش اخلاق در خانواده شده و در نتیجه موجبات سعادت معنوی اعضای خانواده شود. همان گونه که شکل و سیمای ظاهری والدین بر فرزندان اثر می گذارد، روحیات و اخلاق آنان نیز به کودکان منتقل می شود. یکی از سفار ش های مهم اهل بیت (علیهم السلام) تسریع در امر آموزش احادیث و علوم اهل بیت (علیهم السلام) به فرزندان است تا در سنین جوانی آمادگی لازم برای رویارویی و مقابله با افکار انحرافی را داشته باشد و با درک عمیقی که از معارف اسلامی پیدا می کنند، هرگز تحت تأثیر این گونه اندیشه ها قرار نگیرند. روایات فراوانی رسیده که پیامبر (صلی الله علیه و آله) به پدران و مادران سفارش فرموده فرزندان خود را بر محبت اهل بیت (علیهم السلام) تربیت کنند. نام ائمه (علیهم السلام) را با تکریم و احترام یاد کردن، همراه اسمشان درود و صلوات فرستادن، به احترام نام امام زمان (عج) برخاستن، روز میلاد ائمه (علیهم السلام) را جشن گرفتن و بزرگ داشتن، روز وفاتشان حریم نگهداشتن، تأثیرگذار است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :