دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208757
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1395 12:9
تعداد بازدید : 282

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

جلوه های رحمت الهی و عوامل جذب و دفع آن در خانواده از منظر آیات و روایات

موضوع «جلوه های رحمانی خدا در خانواده» در علوم مختلف جامعه شناسی، روانشناسی، تربیتی، قرآنی و ... قابل تأمل و بررسی است که در این رساله با رویکرد قرآنی-تربیتی به آن پرداخته شده است. خداوند مهربان در آغاز گفتارش از میان صفات کمالیه اش با صفت رحیم و رحمان خود را معرفی کرده و آن را برای آغاز سخنش برگزیده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جلوه های رحمت الهی و عوامل جذب و دفع آن در خانواده از منظر آیات و روایات

1395

مینا سبزعلیان

طاهره لطیفی

طوبی شاکری

جلوه، رحمت، رحیم، مودت، خانواده، آیات، روایات

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع «جلوه های رحمانی خدا در خانواده» در علوم مختلف جامعه شناسی، روانشناسی، تربیتی، قرآنی و ... قابل تأمل و بررسی است که در این رساله با رویکرد قرآنی-تربیتی به آن پرداخته شده است.

خداوند مهربان در آغاز گفتارش از میان صفات کمالیه اش با صفت رحیم و رحمان خود را معرفی کرده و آن را برای آغاز سخنش برگزیده است. رحمت در واقع تجلی و ظهور خارجی و رأفت و مهربانی و شفقت قلبی است و در آن خیر و صلاح مخاطب مورد توجه قرار می گیرد. جلوه های بدیع رحمت الهی را می توان در آفرینش و صحنه های بکر آن، انسان و تمامی استعدادهایی که او را تا مرز خلیفه ی الهی سوق می دهد، قرآن و حقایق باطنی آن، پیامبران الهی به عنوان نماینده مقام رحمانیت خداوند، اهل بیت (علیهم السلام) تجلی رحمت خاص خداوند و بسیاری موارد دیگر به تماشا نشست. در قرآن کریم خداوند با نهایت رحمت، انسان را متوجه میدان تکلیف و مسئولیت نموده و کانال دریافت جلوه های تابناک و مثال زدنی رحمت الهی را ادای تکلیف و عمل به مسئولیت انسانی معرفی می نماید. برخی از این مسئولیت ها عبارتند از: ایمان و توکل به خداوند، معامله با خداوند، تبعیت از کتاب خداوند و ... اگر انسان با ایمان و عمل صالح، توجه و عنایت حضرت حق را به خود جلب نکند و پیوسته در سیطره ی لطف او نباشد، در برخورد با حادثه، فتنه و مصیبت شکست می خورد و به زیان و خسارت مبتلا می شود.

روش این پژوهش توصیفی بوده و از منابع کتاب خانه ای برای جمع آوری اطلاعات استفاده شده و در سه فصل تنظیم گشته است. مودت یکی از عوامل موثر در تکامل انسان است؛ مودت به معنای دوستی و محبت است. هرچه متعلق آن، مقدس تر و والاتر باشد، انسان را به تکامل خود، نزدیک تر می سازد. مودت ورزی برای خداوند، اهل بیت (علیهم السلام) و خانواده، اصل مهم و راز حقیقی رستگاری است؛ مودت الهی باعث فوز در دو دنیا و آخرت می شود. مودت به اهل بیت (علیهم السلام) سبب آمرزش الهی شده و مودت در خانواده، آثاری چون آرامش نسبی و کم شدن اختلافات و ... را در پی دارد. برخی از انجام این تکالیف شانه خالی می کنند و با تمرد و سرکشی، دریچه های رحمت الهی را بر خود می بندند و با غضب و لعن خدا روبه ر و می شوند و درگمراهی عمیق به سر می برند. بنابراین در چنین شرایطی ضروری به نظر می رسد، موضوع «جلوه های رحمت الهی در خانواده» مورد بررسی قرار گیرد تا با شناخت و آشنایی با آن ها و بیان تأثیرات آن به ارتقاء سطح بینش افراد در این زمینه کمک شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :