دوشنبه - 2018 اکتبر 22 - 12 صفر 1440 - 30 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 214293
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1396 8:46
تعداد بازدید : 118

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه قاسم بن الحسن علیهمالسلام

گناه و آثار آن در صحیفه سجادیه جامعه

یکی از مهمترین موضوعاتی که در قرآن و روایات ، به وفور و در ابعاد گوناگون مورد بحث قرار گرفته ، "گناه" است . در واقع ، مسأله ای که آدمی را در مسیر عبودیت و جاده حیات ...

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

گناه و آثار آن در صحیفه سجادیه جامعه

 

22/3/96

فاطمه بالار

 

فریبا شهیدی فر

 

ملیحه حاجیان

 

ذنب ، سیئه، خطیئه، اثم ، معصیت ، حوب ، زلّه، وزر ،  صحیفه سجادیه جامعه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

یکی از مهمترین موضوعاتی که در قرآن و روایات ، به وفور و در ابعاد گوناگون مورد بحث قرار گرفته ، "گناه" است . در واقع ، مسأله ای که آدمی را در مسیر عبودیت و جاده حیات ، تهدید می کند ، ارتکاب گناه است . این واژه در فرهنگ اصیل اسلامی چنان پر کاربرد است که با معادل های فراوانی چون : ذنب ، خطیئه، سیئه ، حوب، اثم ، معصیت و ... به کار رفته است و نظر هر خواننده ای را به خود جلب می کند . در این میان امام سجاد (علیه السلام) به عنوان امام العرفاء ، مطالب فراوان و در عین حال بی بدیلی را در اخت القرآن ؛ صحیفه سجادیه کامله به این موضوع اختصاص داده اند . در این منشور عظیم تربیتی ، شیطان و پیروی از هوای نفس و غفلت زدگی ، از موجبات گناه برشمرده شده اند . همچنین مهرورزی به خدا ، امید به رحمت الهی و خوف از حضرت حق جزء موانع گناه یاد شده اند .

بی شک گناه آثاری نیز دارد ، مانند : حرمان، عدم استجابت دعا و یأس از باری تعالی . از سویی امام (علیه السلام) علاقه مندان را به مواردی چون اظهار تنفر از گناه ، برائت از ذنب ، طلب رفع خطیئه و اعتراف به آن فراخوانده اند تا سبب خلاصی از معاصی گردد . تحقیق در موضوع یاد شده نشان می دهد که این اثر ارزشمند روایی، در بردارنده ی جامع ترین مطالب و دستورات در مورد گناه و آثار آن است و از سویی امام بر این باورند که تا خداوند به انسان گنهکار عنایت ویژه ننماید راهی برای نجاتش نخواهد یافت . قابل ذکر است که داده های اولیه این تحقیق با استفاده از روش کتابخانه ای گرد آوری شده و با بهره برداری از روش توصیفی- تحلیلی تدوین و پردازش شده است .

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :