جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229552
تاریخ انتشار : 10 دی 1396 11:41
تعداد بازدید : 186

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید محتوا و ترویج فرهنگ اسلامی (با محوریت کلام رهبر معظم آیت الله خامنه ای

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی در علوم مختلفی از جمله ، ارتباطات ، فناوری ، علوم انسانی ، جامعه شناسی و... قابل طرح و بررسی است که در این نوشتار با رویکرد علوم ارتباطات و فناوری و تطبیق آن با رهنمودهایی از آیات و روایات به این موضوع پرداخته شده است .

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید محتوا و ترویج فرهنگ اسلامی

(با محوریت کلام رهبر معظم آیت الله خامنه ای)

1395

شیرین زندیه

طاهره لطیفی

طوبی شاکری

فناوری،اطلاعات،ارتباطات،تولید،تولید محتوا،ترویج معارف دینی،فرهنگ اسلامی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی در علوم مختلفی از جمله ، ارتباطات ، فناوری ، علوم انسانی ، جامعه شناسی و... قابل طرح و بررسی است که در این نوشتار با رویکرد علوم ارتباطات و فناوری و تطبیق آن با رهنمودهایی از آیات و روایات به این موضوع پرداخته شده است .

از مباحث مهم در فناوری نوین،تولید محتوای سالم و مفید می باشد. تأثیراتی که نرم افزارها و سخت افزارهای دیجیتالی بر سبک زندگی،افکار،عقاید و... جامعه بشری گذاشته و می گذارد فراتر از تصور و بالاتر از تمامی رسانه های موجود اعم از دیداری و شنیداری و مکتوب می باشد . و نیز با توجه به معضل تهاجم فرهنگی که مغز و اندیشه جوانان را نشانه گرفته است،ایجاد و تقویت تولیدات علمی با محوریت فرهنگ اصیل اسلامی امری ضروری است و ما بایستی جوانان متدین حضوری هوشمندانه و وسیع در فضای مجازی داشته و با برنامه ریزی مناسب به عنوان افسران جنگ نرم نقش آفرینی کنند .

این پژوهش بنیادی و به شیوه ی توصیفی و تحلیلی بوده و جمع آوری مطالب بصورت متنی و کتابخانه ای در سه فصل تنظیم شده است. روند این پژوهش بدین گونه بوده که ابتدا آسیب های این رسانه نوظهور بررسی شده که جاسوسی و دزدی اطلاعاتی، کم رنگ شدن حیاء و عفاف در سطح جامعه بویژه در بین بانوان،افزایش بی غیرتی و اباحه گری،انزواطلبی و فردگرایی اهم مضرات آن می باشد ، سپس به بررسی فواید این فناوری از جمله : سهل الوصول بودن،ارزانی،بی حدمرزی آن پرداخته شده و در در انتها با معرفی سازمان ها و پایگاه هایی که نقش عظیمی در ترویج و تولید محتوای مذهبی دارند از جمله: سازمان اطلاع رسانی،پایگاه تبیان،مسجدنت،کوثر نت در مجموعه مدیریت حوزه های خواهران و... ، تأکید بر این مسئله شده که می توان معارف و حقایق دینی را با استفاده از هنر و خلاقیت با حفظ اصول،بروزرسانی کرده و در اختیار نسل پر انرژی و کنجکاو قرار داد. این وظیفه خطیر را برخی از فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی با بومی سازی و ساخت نرم افزارهایی مثل سروش بر عهده گرفته و گروهی هم با تولید محتوای ناب اسلامی آنها را پشتیبانی می کنند ،و با تولید محتوای علمی ، کاربردی و با بارش اطلاعات مفید در سایت ها و کانال ها و... قلوب تشنه معرفت کاربران را سیراب می کنند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :