جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229568
تاریخ انتشار : 24 آبان 1396 12:26
تعداد بازدید : 191

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پاکدشت

گزارش نشست علامه طباطبایی و روش تفسیر وی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

گزارش نشست علامه طباطبایی و روش تفسیر وی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت با سخنرانی خانم زینب نادی


به همت معاونت پژوهش مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت نشست علامه طباطبایی و تفسیر وی با سخنرانی استاد حوزه، دانشگاه ، نویسنده کتاب و هم چنین نویسنده مقاله« بررسی روش تجربی کتب تفسیری از منظر علامه طباطبایی» استاد زینب نادی که در همایش روش پژوهشی علامه طباطبایی حوزه علمیه فاطمیه(س)کرمان رتبه اول را کسب نموده است برگزار گردید.

در این نشست استاد نادی  پیرامون زندگینامه علامه سید محمد حسین  طباطبایی و تفسیر ایشان به ایراد سخن پرداخت و افزود:هرکس در دنیا به اندازه وسع وسعی وتلاشش بهره می برد .علامه از شخصیتی های است که وسعت اش از موارد خاص است اصل ونسب از طرف پدر به امام حسن (ع)  واز طرف مادر به امام حسین (ع) بر می گردد که هر دو فاطمی اند .

پدر بزرگ ایشان جزو بزرگان زمان خودشان بود وجد صاحب فرزند نمی شد در حال خواندن قرآن به آیه ای رسید تحولی در آن به وجود آمد که لحظه ای ناب به وجود آمد آن لحظه احساس می کند ارتباط خاص ایجاد شد ومتحول شد وبا این که سن بالایی داشت از خداوند فرزند خواست که خدا پدر علامه را به جدش هدیه می کند .

علامه در سن کودکی هم پدر و هم مادر خود را از دست داد و از کودکی با قرآن بهمراه بود و بعد از خواندن قرآن به یادگیری صرف و نحو می پردازد و متوجه می شود بعضی مطالب را می خوانند ولی نمی فهمد .از تبریز به نجف رفتند و رو به حرم امام علی (ع) کردند گفتند آقا من را دریاب .

علامه در منزل مشغول مطالعه بودند کسی در را زد، شخصیت نورانی بودند بعد از سلام به علامه گفتند کسی که دنبال علم است نباید از اخلاق دور باشد فهمید که مرحوم استاد میرزا علی قاضی بودند که استاد اخلاق بودند .هفته ای نبود که پای درس این شخصیت نباشند و یکبار از اوپرسید علت آن حرفتون چه بود مرحوم میرزا علی می گوید مگر تو از آقا نخواستی که آقا من را دریاب . علامه به درجه ای می رسد که وقتی به سجده می رفت فرشتگان دورش حلقه می زنند ولی باز هم اهمیت نمی دادند و این مرحله یواش یواش رخ می دهد .هر کس ظرفیت خودش اعلام می کند و خدا برایش تعیین می کند .یعنی اولین قدم را خودش باید بردارد . انتخاب با خود انسان که به سمت نور برود یا نه .

یکی از ویژگی های قرآن ، مبین است و علامه انتخاب می کند به سمت نور قرآن قرآن بیاید در صورتی که در رشته های دیگر هم فعال بوده است (ریاضی ، شعر و...) علامه هم عارف بودند .

زمانی که به سمت خدا برویم خودش کمک می کند به وسیله خود . تو یک قدم بردار ومن ده قدم این این کامل در زندگی علامه مشهود است .از امام علی (ع) از نشانه های آخر الزمان چیست؟ مظلومیت قرآن .علامه بیست سال طول کشید تا توانست قران را تفسیر کند .علم علامه با قران بود .

گفتنی است : این نشست روز چهارشنبه 24 آبان همزمان با سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی و به مناسبت گرامی داشت هفته کتاب از ساعت 7:20 تا 8:20 صبح در نمازخانه با حضور طلاب مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت برگزار گردید.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :