جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229574
تاریخ انتشار : 22 آبان 1396 13:30
تعداد بازدید : 201

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پاکدشت

گزارش برگزاری نشست تحلیل و بررسی و نقد کتاب عاشورا مظلومیتی مضاعف در مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

گزارش برگزاری نشست تحلیل و بررسی و نقد کتاب عاشورا مظلومیتی مضاعف در مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی


به همت معاونت پژوهش نشست تحلیل و بررسی کتاب عاشورا مظلومیتی مضاعف با حضور خانم آرام والا معانت پژوهش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت ، معاونت پژوهش و طلاب علاقمند جهت شرکت در این نشست در نمازخانه مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت روز دوشنبه 22آبان ماه از ساعت 7:30 تا 9 صبح برگزار گردید.

در این نشست خلاصه ای از عناوین کتب ،زندگی محمدرضا حکیمی و آثار او تشریح شد و در ادامه طلاب با نقد و بررسی خود به این نشست ادامه دادند.

خلاصه مطالب ارائه شده در این نشست به شرح ذیل است:

کتاب عاشورا، مظلومیتی مضاعف ، مولف آن محمدرضا حکیمی است که انتشارات دلیل ما آن را به چاپ رسانده که شامل 5 مقاله در خصوص نهضت امام حسین (ع) و عاشوراست. واقعه عاشورا و پیامدهای آن، در قالب چند موضوع توصیف شده است: عاشورا مظلومیتی مضاعف، نجوا با عاشورا و سخنی در ابعاد، جامعه قرآنی (نه قارونی)، انقلاب عاشورا و قسط، و عاشورا و ساختار جامعه.

کتاب با مطالبى در مورد توجه قرآن و اهل بیت (ع) و تأکید آنها بر عمل به دستورات خداوند بر اساس توحید و عدل است آنگاه به مسئله قیام عاشورا و پیام امام حسین(ع) پرداخته شده است و این که آنچه امام حسین(ع) براى آن شهید شد به کجا انجامید؟ نویسنده با این مطالب مظلومیت عاشورا را مطرح مى کند و سپس آن را با دل نوشته هایى با عنوان «نجوا با عاشورا» و بیان پیام هایى از عاشورا و توجه به بازسازى فرهنگ عاشورایى، اهمیت شهادت امام حسین(ع) را با کلامى ادبى عقیدتى بیان مى دارد؛

«و اکنون را با باری بس گران و طاقت سوز، از اندوهان و تجربه ها و چگونگی رویدادها...- دوست دارم با «عاشورا» نجوا کنم، و در معبر جلیل این حضور عظیم، سر بر آستان لحظه های صیرورت های متعالی نهم، و فیضان آیات عدل را در این منشور خونین لمس کنم، و دردهای تراکم یافته در استخوان انسان محروم و مظلوم را، و مظلومیت تعالیم مغفول و مکتوم را، با فریاد بازگویم، و همه ی بیدادهایی را که بر ستمدیدگان رفته است و می رود -دوباره- در گوش «عاشورا» زمزمه کنم، و خون دلی را که بر گونه های انسان بی پناه روانست بر «لوح عاشورا» بنگارم... و لحظه هایی در جاذبه ی این حضور شگرف انسانیت محو گردم:

عاشورا  حضور شگرف انسانیت است، در هرجا و هر روز...

عاشورا  مائده ی بزرگ روح انسان است، در تداوم اعصار...»

در این کتاب آمده است که عاشورا، پرچم اجرای عدالت است که بر قله خورشید نصب شده است و اگر شیعه کوتاهی نکرده بود و عاشورا را به جهانیان شناسانده بود، امروز عاشورا همه محیط های انسانی را با عدالت و انصاف آشنا کرده بود. به شرط اینکه خود طرفداران عاشورا و حکومت های مدعی اعتقاد با عاشورا، به عدالت و انصاف معتقد باشند و جامعه را بر اساس عدل و داد بسازند و این همه تفاوت های جهنمی و ” دره های فقر “ و ” قله های ثروت “ وجود نداشته باشد و یزدیانی که در زیر نام حسین(ع) خود را پنهان کرده اند در میان نباشند.

عناوین برخی از کتابهای حکیمی عبارت از: الحیاه (تألیف مشترک)، دانش مسلمین، ادبیات و تعهد در اسلام، مکتب تفکیک، معاد اجتهاد و تقلید در فلسفه، قصد و عدم وقوع، مرام جاودانه است .

گمشده عصر ماست انگار کتاب برای زمان حال است ویک انتقاد به دوست .ما نظام اسلامی ایجاد کردیم ولی دولت اسلامی را نتوانستیم به خوبی  آن را ایجاد کنیم . امر به معروف و نهی از منکر واجب فراموش شده که دقت نمی کنیم وزندگی براساس آموزه های قرانی رعایت نشده است.

صفحه 12 «الاسلام حدوث النبوی وبقاء حسینی » در متن نیامده است ولی کتاب معرفی شده است

صفحه 14 عمل به قسط شده که قسط بیشتر توضیح داده می شود ودسته بندی زیبا دارد

صفحه 17 مانور می دهند برای جلب توجه جوانان امروزی به نماز

صفحه 26ـ30 ادبیات زیبای برای عاشورا آورده شده است وکلمات ادبی قابل جذب است

صفحه 30 سرانجام عاشورا ، مسئله کعبه که مردم باید دور امام بگردند .

باحقانیت تبیین به امام ، می توانیم نفس اماره را به کنترل در آوردیم .

صفحه 55 یکی از انتظارات امام را می گویم که می خواهیم اوضاع را تغییر دهیم باید مردم هم تغییر کند ودر برابر زشتی ها وناملایمات بی تفاوت نباشیم .

صفحه67 چه می شود در جامعه فساد پیش می آید بسیار داشتن وکم داشتن را عامل ایجاد فساد معرفی می کنند.

در جامعه امروزی اختلاف طبقاتی است ودر یک تعارض عقیدتی قرار می گیرند .

صفحه 73 دوباره دادگاه برپا کنیم تا حق را احیا کنیم

صفحه 80 وظیفه خواننده ، عالمان وحاکمان بی تفاوت هستند نسبت به عاشورا به همین خاطر مظلومیتی مضاعف است .

انتخاب عنوان باعث جذب مخاطب می شود .حجم کم دارد ولی نکات عالی دارا می باشد وبه ریشه ها اشاره می کند واز جریان هجرت پیامبر شروع می شود واختلافاتی که در آن هجرت وجود دارد بیان می کند و جریان ها را بیان می کند .

چرا مظلومیتی دو برابر 1. ظلمی که به امام حسین (س) ،باعث شهادت حضرت واهل بیت ظلمی که عاشورا شد ، در حال حاضر هم ظلم می شود ونمی توانیم عاشورا را تبیین کنیم وعلی رغم تلاش ها باز جریان عاشورا تبین نمی شود .جریان از وقتی شروع شد که اولین تیر عمر بن سعد پرتاب شد .اسارت را به رسالت رساندن خیلی مهم است. استاد حکیمی به داشتن جامعه قرانی اشاره نمود اند چرا که زندگی بر مبنای قران زیبا می شود .امام حسین در ذیحجه به مکه حرکت می کند وحج را به خاطر رسالت با اهل بیت به سوی کربلا حرکت می کند چرا که می خواستند شیوه درست عبادت را یاد بدهند وظاهر عبادت را رها می کند وبه باطن عبادت توجه دارند .اصل پیام عاشورا : عدالت است وتکاثر فقر در جامعه بیشتر به چشم می خود در جامعه که عدالت نباشد آن جامعه انحطاط می شود هر چند که نام اسلامی داشته باشد .

در پایان نشست خانم آرام والا به طلاب توصیه نمودند وقتی کتاب مطالعه می شود یادداشت برداری کنید چون در حافظه مطالب نمی ماند .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :