جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229658
تاریخ انتشار : 11 دی 1396 13:0
تعداد بازدید : 145

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

اهوالات و سکرات مرگ در آیات و روایات

روشن ترین حقیقتی که پیش روی انسان قرار دارد، مرگ است. با توجه به آیات قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) پایان حیات انسان، با شدت و سختی های ناشناخته و سهمگین همراه است که انسان را به حیرانی و سرگردانی وحشت آور فرو می برد که از آن تعبیر به سکره الموت شده است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اهوالات و سکرات مرگ در آیات و روایات

1396

فاطمه امینی

فاطمه نجفی

طوبی شاکری

اهوالات، سکرات، مرگ، قض، روح

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع اهوالات و سکرات مرگ در علوم مختلف تفسیری و کلامی قابل بررسی است که در این تحقیق با رویکرد تفسیری به آن پرداخته شده است.

روشن ترین حقیقتی که پیش روی انسان قرار دارد، مرگ است. با توجه به آیات قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم السلام) پایان حیات انسان، با شدت و سختی های ناشناخته و سهمگین همراه است که انسان را به حیرانی و سرگردانی وحشت آور فرو می برد که از آن تعبیر به سکره الموت شده است که انسان در حالتی شیبه مستی و مدهوشی قرار می گیرد. این سکرات و سختی ها برای همه انسان ها یکسان نیست وبا توجه به اعتقادات و اعمال انسان، شدت و ضعف می پذیرد بنابراین ضروری است از حقایق لحظه مرگ آگاهی یابیم و با مجسّم نمودن هول و هراس های آن زمان، راه و رسم بهتری برای زندگی در پیش گیریم و مهیّای مرگ باشیم.

در این رساله ضمن بیان اهوالات و سکرات مرگ به بررسی عوامل تشدید سکرات مرگ و هم چنین به راه کارهای آسان شدن این سختی ها و شداید پرداخته شده است.. هدف از این تحقیق آگاهی و آشنایی بیشتر با اهوالات و سکرات مرگ می باشد و هم چنین توجه به هشدار های قرآن و معصومین (علیهم السلام) می باشد.

روش این تحقیق توصیقی_تحلیلی و جمع آوری مطالب به صورت متنی کتابخانه ای در سه فصل تنظیم شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :