جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229660
تاریخ انتشار : 11 دی 1396 13:6
تعداد بازدید : 193

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

حکم عقلی زینت و آرایش از منظر امام خمینی و اندیشمندان غربی

مردان و زنان در عین اشتراک در جواز استفاده از زینت، در جزئیات آن به هم تفاوت هایی دارند.که این تحقیق در نظر دارد با ادله هایی عقلی همچون اصالة الاباحه،قاعده عسر و حرج،اصالة الاحتیاط و قاعده لا ضرر و...به تفکیک از منظر امام خمینی (قدس سره) بپردازد

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حکم عقلی زینت و آرایش از منظر

امام خمینی و اندیشمندان غربی

1396

راضیه بارانی

فاطمه خدابنده لو

طوبی شاکری

زینت،آرایش،ادراکات عقلی،حجیت عقل، جایگاه عقل، امام خمینی(رحمه الله علیه)،اندیشمندان غربی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

خالق حکیم متناسب با میل فطری انسان به زینت کردن و تمایل به عرضه زیبایی، در مقام پاسخ به این نیاز، حدودی را بیان نموده است است. امام خمینی (قدس سره) نیز در ضمن بحث حداد در حدود و مصادیق زینت بحث کرده اند. و مرجع تشخیص راعرف قرار داده اند. یکی از مسلمات شیعه آن است که احکام شرعی تابع و منبعث از یک سلسه مصالح و مفاسد نوعیه است. واستنباط احکام شرعی به وسیله دلیل عقلی، مبتنی بر پذیرش قاعده ملازمه است. و اگر عقل انسان بتواند به آن آگاه گردد همان را که شرع حکم کرده حکم خواهد کرد.و لیکن در مطلق مدرکات عقلی ملازمه نیست، و عقل قادر نخواهد بود به تمامی ملاک ها یقین حاصل کند.

مردان و زنان در عین اشتراک در جواز استفاده از زینت، در جزئیات آن به هم تفاوت هایی دارند.که این تحقیق در نظر دارد با ادله هایی عقلی همچون اصالة الاباحه،قاعده عسر و حرج،اصالة الاحتیاط و قاعده لا ضرر و...به تفکیک از منظر امام خمینی (قدس سره) بپردازد. و همچنین از منظر اندیشمندان غربی که همه نیازهای خود را از عالم ماده و عقل خود بنیاد، که مبتنی بر لیبرالیزم،اومانیسم و...است تأمین می کند، می پردازد. در دورانی که جهان اسلام از اشاعه فرهنگ وارداتی لاابالی گری، بی بندوباری، خودآرایی بی حد و حصر غرب که به هدف تسهیل روند سیطره خود، و یکسان سازی فرهنگی و تضعیف و تخریب فرهنگ ملّت ها است، رنج می برد؛ این موضوع در اولویت مطالعه و تحلیل قرار دارد. روش تحقیق با هدف بنیادی،از نوع توصیفی تحلیلی و جمع آوری اطلاعات متنی و کتاب خانه ای است که در پنج فصل تنظیم شده است.

در جامعه اسلامی که اندیشه های عقل آن بر گرفته از وحی الهی است، با رعایت حدود اسلامی باعث ایجاد سلامت نفس، حفظ امنیت به خصوص در زنان، تحکیم خانواده و تکامل عقل و تقوا شده است. در مقابل، جامعه امروز غرب آن چه بر حسب ظاهر به عنوان عقل گرایی قوانین خود را در جوامع اشاعه می دهند، خود به شدت دچار بحران هویّت شده است.و عامل این بی ثباتی، بریدگی غرب از وحی و نبوت الهی و اتکاء به عقل ناپایدار انسانی است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :