جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229663
تاریخ انتشار : 11 دی 1396 13:20
تعداد بازدید : 214

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

وظایف سیاسی اجتماعی طلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری

موضوع وظایف سیاسی-اجتماعی طلاب در علوم متعدد؛ قرآنی،روایی، سیاسی،جامعه شناسی و... قابل دقت و بررسی است که در این پژوهش با رویکرد قرآنی و به سبب ضرورت کاملی که دیده شد سیاسی-اجتماعی به آن پرداخته شده است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

وظایف سیاسی اجتماعی طلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری

1396

الهه رستم پور الشتی

 

طاهره لطیفی

فرزانه نیکوبرش راد

وظایف-سیاسی-اجتماعی -طلاب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع وظایف سیاسی-اجتماعی طلاب در علوم متعدد؛ قرآنی،روایی، سیاسی،جامعه شناسی و... قابل دقت و بررسی است که در این پژوهش با رویکرد قرآنی و به سبب ضرورت کاملی که دیده شد سیاسی-اجتماعی به آن پرداخته شده است.تهذیب نفس،درس خواندن وکسب معارف دینی تنها وظیفه طلاب نیست،تحلیل و ورود در مسائل سیاسی واجتماعی جهت بسترسازی مناسب برای اصلاح امور مسلمین و رسیدن به وضعیت مطلوب در جامعه دینی وظیفه ی طلاب علوم دینی نیز می باشد که در این نوشتار با استفاده از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب،شاخص های اصلی در رابطه با وظایف سیاسی و اجتماعی طلاب را که برگرفته از معارف و آموزه های دینی است بررسی و در سه فصل تنظیم می گردد.روش تحقیق در این پژوهش تحلیلی-توصیفی بوده و جمع آوری مطالب به صورت متنی و کتابخانه ای است و این نتایج حاصل شد: 1) طلاب با مدیریت جهادی می توانند،آسیب های اجتماعی را شناسایی کرده،در کاهش آنها سهم بسزایی داشته باشند و با امر به معروف و نهی از منکر بر اساس قاعده های دینی،فرهنگ اصیل اسلامی را در بین آحاد مردم نهادینه و اجرایی نمایند.

2) سیاسی بودن یک طلبه به معنی ورود به باندها و جناح های سیاسی،سیاسی کاری نیست و سیاست زدگی، آفت روابط اجتماعی است، بلکه داشتن آگاهی و بصیرت سیاسی و قدرت تحلیل عمیق برای جهت یابی صحیح و دشمن شناسی و مقابله به موقع و با تاکتیک صحیح، امری ضروری برای تمام طلاب علوم دینی است. براساس اصل سیاست ما عین دیانت ماست امکان ندارد که یک طلبه منزوی شده و تنها به بحث و عبادت و ... بپردازد بلکه بایستی حضور فعال در صحنه های سیاسی اجتماعی داشته و با تهذیب نفس در خود، و تبلیغ اسلام ناب محمدی با مدیریت جهادی در همه ی امور تبلیغی ، امر به معروف و نهی از منکر و با انقلابی گری  و بصیرت روز افزون، به فرمان رهبری مبنی بر آتش به اختیار بودن در امور فرهنگی به اصلاح جامعه ی اسلامی بپردازد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :