سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 238979
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1397 2:48
تعداد بازدید : 97

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

نشست مشترک اساتید دانشگاه سوئیس با اساتید و طلاب مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

نشست مشترک اساتید دانشگاه سوئیس با اساتید و طلاب مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، نشست مشترک اساتید دانشگاه سوئیس با اساتید و طلاب مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.

جلالی، مدیر مجتمع کوثر، با عرض خیر مقدم به دکتر نایف استاد دانشگاه زوریخ  بزرگ ترین دانشگاه کشور سوئیس، به بیان گزارش اجمالی از فعالیت های علمی وپژوهشی صورت گرفته در مجتمع کوثر پرداخت.  

دکتر نایف از اساتید دانشگاه زوریخ درابتدا با ابراز خرسندی از حضور در حوزه علمیه کوثر، به معرفی  اجمالی از فعالیت های علمی و پژوهشی خود پرداخت و فعالیت های علمی صورت گرفته با موضوع شیعه شناسی در حوزه انسان شناسی و فلسفه اخلاق را بیان کرد و گفت: در حال حاضر به مذهب شیعه توجه ویژه ای نموده اند و جلوه های ظهور شیعه در فرهنگ ایرانی اسلامی مثل پیاده روی اربعین را مورد مطالعه و تحلیل قرار داده اند، بنابر این ما به صورت علمی باید دین شیعه را به جهانیان بشناسانیم.

دکتر نایف در ادامه به توضیح مختصری به کتابی نوشته خودشان در مورد مسئله ی خیردر قرآن و سنت و ارتباط آن با حوزه اقتصاد وارتباط آن با  امر به معروف و نهی از منکر در نظریه های سیاسی پرداخت و به لزوم بکارگیری روش علمی در مطالعات و برگزاری گفتمان های علمی برای شناساندن موضوعات و مباحث دین اسلام و مخصوصاً مذهب شیعه تاکید کرد و به طلاب توصیه نمود که نگاهشان را در حوزه آثار جهانی باید نگاه تحلیلی- انتقادی نمایند.

 در ادامه اساتید و طلاب نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با تعامل بیشتر مباحث علمی در خصوص ترویج فرهنگ شیعی بیان نمودند.

دکتر نایف، در پاسخ به سوالات به چند نکته اشاره نمود که؛ عبارت است از: در حوزه اروپا نگاه به زنان نگاهی جنسیتی و فمنیستی است که این نگاه از سوی زنان اروپایی وآمریکایی نیز مورد انتقاد بسیار قرار گرفته است  این نگاه مبتنی بر پیش داوری نسبت به زنان علی الخصوص در منطقه خاورمیانه می باشد؛ در اروپا مطالعات بسیاری در حوزه ی ارتباط انسان شناسی با دین،فلسفه و پزشکی انجام گرفته است. آنچه باید در حوزه نظریه پردازی مورد توجه قرار گیرد توجه به زبان علمی جهانی است و برای درک این زبان علمی مطالعه ی مقالات ،آثار علمی و شرکت در سمینارها در جهت آشنایی هرچه بیشتر با سایر اندیشه های موجود بسیار راهگشا می باشد.

در پایان جلسه حجه الاسلام دکتر کمیجانی، به تبیین دو نگاه موجود در حوزه ادیان پرداخت خاطر نشان کرد:  در این حوزه دو نگاه وجود دارد نگاهی پدیده شناسانه و نگاهی کاربردی .از این رو برای محقق  ضرورت دارد تا از هردو نگاه در حوزه ی نظریه پردازی و تحقیقات علمی خویش استمداد جوید، و  بر شناخت صحیح  هندسه شیعه  درجهت معرفی مکتب تشیع تاکید کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :