چهارشنبه - 2018 مي 23 - 9 رمضان 1439 - 2 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 238990
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1397 4:59
تعداد مشاهدات : 15

حوزه علمیه ثامن الائمه(ع)

اهمیت گفتگوی بین ادیان در مکتب تشیع

گفتگوی ادیان باید علاوه بر ادیان ابراهیمی در دنیا و ادیان بشری مورد توجه قرار گیرد و بصورت عمیق و دقیق معرفی شود
بسم الله الرحمن الرحیم
در روز دوشنبه مورخ ۹۷/۲/۱۷ نشستی در شبستان حوزه با موضوع اهمیت گفتگوی بین ادیان در مکتب تشیع با سخنرانی حضرت ایت الله رمضانی(دامت افاضاته) نماینده مقام معظم رهبری در اروپا و مدیر آکادمی اسلامی آلمان برگزار شد.
در ابتدا ایشان به تجلیل از حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر جازاری پرداختند و از تاثیرات ایشان در  دیالوگ و گفتگوی بین ادیان در مکتب تشیع و روشنگری تاریخچه اسلامی در غرب علی الخصوص در دانشگاه سوربون پرداختند.
در ادامه فرمودند مبحث گفتگوی ادیان باید علاوه بر ادیان ابراهیمی در دنیا و ادیان بشری مورد توجه قرار گیرد و بصورت عمیق و دقیق معرفی شود.
مکتب شیعه توانمندی و قابلیت گفتگو  در برابر هردینی را دارد چه ادیان ابراهیمی و چه در ادیان بشری ، همچنین این گفتگو و دیالوگ در میان درون شیعی نیز لازم و ضروری است.
ایشان فرمودند : شیوه های مونولوگ یعنی بدون پرسش و پاسخ دیگر پاسخگوی نیاز جامعه ی امروز نیست گرچه ارزشمند است ولی در حقیقت این کفایت نمیکند و امروز ما باید از همه روشها برای فهم مسائل دینی و فهماندن آن مطرح کنیم.
گفتگو و دیالوگ فنی است که نیاز به مهارت خاص و آشنایی با قران کریم دارد تا بتواند مباحث را مورد استدلال قرار دهد.
در ادامه ایشان به شبه و سوال مطرح شده در جوامع غربی در مورد معرفی اسلام و پیامبر(ص) به عنوان یک دین خشن در جهان پرداختند .
ایشان در تکذیب این موضوع و برای پاسخگویی به این مطالب مطالعات و پژوهات گسترده ای داشتند و فرمودند دشمنان اسلام و پیامبر گرامی اسلام در ابتدا کمر به قتل ایشان بسته بودند و حتی پس از هجرت در سال دوم هجری تا ۴۸۰ کیلومتر به مدینه آمدند و آغاز گر جنگ بودند.
ایشان فرمودند در تمام این ۲۳ سال جنگ در تمام کتاب هایی که آمار کشتار ذکر شده است در ۷۶ جنگ ۲۵۰۰ نفر کل کشته ها بوده است در حالی که در قرن بیستم بیش از ۱۰۰ میلیون کشته انسانی داشته ایم.
ما باید در این شرایط ثابت کنیم که اسلام دین صلح و کمال و آرامش است و البته در برابر متجاوز می ایستد و مقابله میکندو لازمه ی این امر برخورد رهبر گرامی اسلام به صورت برخوردی نرم است که به دور از خشونت طلبی میباشد.
من الله توفیق
تهیه و تنظیم : جدیداسلام
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :