سه شنبه - 2018 مي 22 - 8 رمضان 1439 - 1 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 89165
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1389 10:43
تعداد مشاهدات : 415

تحقیق پایانی سطح2(کارشناسی) - مدرسه علمیه امام خمینی(ره)

اعجاز علمی قرآن کریم

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)معجزه در اصطلاح،حقیقتی است شگفت انگیز و بی مانند، همراه با تحدی که از طرف انبیاء الهی برای اثبات رسالت آن ها آورده می شود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اعجاز علمی قرآن کریم

1389

لیلا احمدی علوم

اکرم السادات موسوی نائینی

شاکری

قرآن، علم، اعجاز، اعجاز علمی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

   معجزه در اصطلاح،حقیقتی است شگفت انگیز و بی مانند، همراه با تحدی که از طرف انبیاء الهی برای اثبات رسالت آنهاآورده می شود. اعجاز قرآن ابعاد متعددی مانند فصاحت، بلاغت، محتوا، اخبار غیبی و... دارد و یکی دیگر از این ابعاد ، اعجاز علمی آن است یعنی اسرار علمی در آیات قرآن بیان شده باشد به طوری که مردم عصر نزول از آن حقیقت علمی مطلع نباشند و بعد از نزول به آن پی ببرند در واقع این حقایق علمی انسان ها را به تفکر و تعقل و مشاهده ی حقایق تشویق می کند و مسلمانان را در فضای علمی قرار می دهد.

   قرآن در آیات متعددی از قوانین مربوط به آفرینش و عالم طبیعت و کرات آسمانی و امثال آنها سخن گفته است و در عصری از این حقایق و اسرار، پرده برداشته که راهی به اینگونه مسائل و مطالب نبود و کسی نمی توانست به این حقایق پی ببرد مگر از راه وحی و اخبار غیبی.

   در این کتاب آسمانی نیزازمراحل خلقت انسان که عبارتنداز:از نطفه تا علقه، از علقه تا مضغه، آفرینشی دیگر (رشد جنین)، بعد انسانی( روح انسان)، ظلمات سه گانه نام می ببرد و از الفاظی برای این مراحل استفاده می کند که دانش نوین بشری چاره ای جز پذیرفتن و بکار بردن آنها را ندارد در ضمن در برخی از آیات اموری یادشده که دارای جنبه تعبدی و دینی و جنبه ی بهداشتی است یعنی برخی از احکام دینی که در قرآن، بدان ها تصریح شده دارای فوائد پزشکی و بهداشتی است و رعایت آنها باعث جلوگیری از بیماری های زیادی میشودومنجربه برخورداری انسان از تن وروان سالم می گردد. نکته ی قابل قابل توجه این می باشد که اشاره به برخی از این نکات، که علوم پزشکی و عقل آدمیان در صدر اسلام آنها را کشف نکرده بود این خود نوعی اعجاز علمی قرآن محسوب می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :