سه شنبه - 2018 مي 22 - 8 رمضان 1439 - 1 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 89244
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1385 9:13
تعداد مشاهدات : 379

تحقيق پاياني سطح (2) (كارشناسي) مدرسه علمیه امام خمینی(ره) فلسفه‎ي انتظار و وظيفه‎ي مردم در زمان انتظار

فلسفه‎ي انتظار و وظيفه‎ي مردم در زمان انتظار

در اين تحقيق پاياني فلسفه و انتظار و آداب آن و نيز وظايف منتظران در دوران غيبت بررسي شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فلسفه‎ي انتظار و وظيفه‎ي مردم در زمان انتظار

1386

فاطمه احدي

 سيدسيف‏ الله نحوي

-

انتظار، غیبت، مذاهب، عقايد، عدالت اجتماعي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در اين تحقيق پاياني فلسفه و انتظار و آداب آن و نيز وظايف منتظران در دوران غيبت بررسي شده است.

انتظار به معناي رفتاري مركّب از ايمان و اعتقاد به مباني دين و اميد بر آينده‏ي روشن و دنيايي سرشار از عدالت توسط امام زمان(عج) است. انتظار، با توجه به نتايج آن مي‏تواند به صورت سازنده و ويرانگر نمايان شود. هم‏چنين كسي كه انتظار مي‏كشد بايد آدابي را رعايت كند، ابتدا توجه داشته و به خدا رو آورد و سپس تعهد دروني و التزام عملي به مباني انتظار داشته باشد.

هر كدام از اديان و مذاهب به شيوه‏ي خاص خودشان در مورد انتظار عقايدي را بيان كرده‏اند. يهوديان با اعتقادات خودشان و مسيحيان و اهل سنت و شيعيان هر كدام به نوبه ‏ي خود نيز با استفاده از تعاليم انبياء و هم‏چنين كتب آسماني خود انتظار را تبيين كرده‏اند.

براي زمينه‏سازي ظهور مي‏ بايست بر حقايق نوراني و استوار و منطقي قرآن و اسلام تكيه زنند كه اصلي حيات‏بخش و از عوامل مهم پيروزي مي‏باشد. علم و انديشه و به كار بستن آن كارها را آسان‏تر كرده و بسياري از راه‏ها را نزديك‏تر نموده و بسياري از گره‏ها را در زمينه‏هاي مختلف حل مي‏نمايد. علم و دانش و رشد فكري و فرهنگي نقش به‏سزايي در تكامل انسان دارد. حكومت حضرت مهدي(علیه السلام) مؤيد پيشرفت‏هاي همه‏جانبه‏ي صنعتي است كه در خدمت بشر و عدالت و امنيت و آسايش و آزادي مي‏باشد. از عوامل ديگر زمينه‏سازي ايجاد عدالت، اتحاد مسلمانان، حفظ دين و ايمان، برخوردهاي منطقي با يكديگر، رهبري شايسته و لزوم برنامه‏ريزي بوده كه بايد بسيار جدي و حساب شده عمل كرد يعني اين‏كه ابتدا هدف‏دار باشيم به جهاني بودن ظهور توجه كنيم سپس براي وصول به اين هدف بايد همت كرده و آن هم همتي عميق و همه جانبه در كل جهان تا به اهداف عالي برسيم.

تكاليف مؤمنين در زمان غيبت به دو بخش فردي و شخصي منتظران، و وظايف سياسي-اجتماعي دسته‏بندي مي‏گردد.

تكاليف فردي و شخصي منتظران عبارتند از: معرفت كامل به امام(علیه السلام)، انتظار براي امام زمان(علیه السلام)، مقدم داشتن آن حضرت در هر زمان، مقدم داشتن آن حضرت در دعاها، دعا كردن براي كسب سعادت، آمادگي و ارتباط با امام(علیه السلام)، صبر كردن بر آزار ديگران، ياد هميشگي، عبادات نيابتي از سوي او، طلب ياري از او، صدقه دادن، خودسازي، اخلاص، هوشياري و هوشمندي.

وظايف سياسي-اجتماعي شامل: اداي حقوق امام، شناساندن امام به مردم، برپايي مجالس ياد امام زمان(علیه السلام)، تبليغات نوشتاري و فرهنگي، دشمني با دشمنان امام(علیه السلام)، آمادگي نظامي، تقيه نمودن، پرهيز از تعجيل مذموم، ايستادگي در آزمايش‏ها، تخصص و تعهد در امور، و تكذيب و ردّ مدعيان نيابت خاصه‏ي حضرت، مي‏باشد.

اداي حقوق شرعي، از وظايفي است كه مردم در برابر آن بزرگوار بر عهده دارند. روشن است كه بالاترين و مهم‏ترين حق پس از حق خداوند متعال و رسول‏الله(صلی الله علیه و آله) حق امام(علیه السلام) است كه بايد به بهترين شكل ادا شود. از جمله خمس كه از فرايض شرعيه و از واجبات و فروعات دين مقدس اسلام مي‏باشد.

دعوت از مردم و آشنانمودن آن‏ها با آن حضرت و هدايت آنان در اين مسير و سوق دادن آنان به بالاترين قله‏ي عرفان و شناخت آن حضرت نيز از تكاليف ديگر مؤمنان است و هم‏چنين فعاليت‏هاي فرهنگي و تبليغات نوشتاري درباره‏ي آن حضرت از علايم محبت به امام زمان(علیه السلام) است كه البته به ميزان توانايي و استعداد هر فرد بستگي دارد. هم‏چنين تلاش‏هاي فردي و اجتماعي مردم در جهت ايجاد آمادگي‏هاي نظامي و نيز تهيه‏ي امكانات و تجهيزات جنگي از ديگر وظايف مردم در زمان غيبت مي‏باشد.

انديشه‏ي انتظار آثار و پيامدهايي نيز در افكار و عقايد انسان‏ها و نيز در اعمال و رفتار منتظران به جاي خواهد گذاشت. تقويت حس خداجويي و راز بندگي در انسان‏ها، ايجاد رابطه‏ي عاطفي با پيامبران و ائمه‏ي معصومين -عليهم‏السلام- و همراهي با آنان، و اميد به اجراي عدالت كامل الهي در جامعه و سپس در معاد از نتايج انتظار خواهد بود.

هم‏چنين از نظر عملي، تلاش براي افزايش دين‏داري و روح تقوا در افراد، آمادگي بيش‏تر براي امر به معروف و نهي از منكر در جامعه و ايجاد روابط و اخلاق نيكو با ديگران از نتايج عملي انديشه‏ي انتظار مي‏باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :