چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 89251
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1385 11:52
تعداد مشاهدات : 454

تحقيق پاياني سطح دو (كارشناسي) مدرسه علمیه امام خمینی(ره)

نقش زن در تربيت در دوران بارداري از نظر قرآن، سنّت و عقل

يكي از مهمترين موضوعاتي كه همواره ذهن بشر را به خود مشغول داشته است و شايد از مشتركات بين عوام و خواص و اهل قلم بوده است كه درباره ي آن قلمفرسايي هاي زيادي نموده اند، بحث تربيت انسان مي باشد كه امروزه اهميت آن بر هيچ كس پوشيده نيست...

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش زن در تربيت در دوران بارداري از نظر قرآن، سنّت و عقل

1385

زهرا كرمي زرندي

سيد سيف ‏الله نحوي

عزت السادات میرخانی

عوام، خواص،اهل قلم، شريعت،انتخاب همسر، تربيت فرزند، وظايف تربيتي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

يكي از مهمترين موضوعاتي كه همواره ذهن بشر را به خود مشغول داشته است و شايد از مشتركات بين عوام و خواص و اهل قلم بوده است كه درباره ي آن قلمفرسايي هاي زيادي نموده اند، بحث تربيت انسان مي باشد كه امروزه اهميت آن بر هيچ كس پوشيده نيست و هر مكتبي با توجه به منابع و داشته ها به ميزان اهميتي كه به سعادت انسان و تعريفي كه از آن مي دهند به اين موضوع پرداخته اند. روشن است كه در جهان بيني اسلامي كه وجه ي همّت آن سعادت انسان و لوازم آن است، اين موضوع از اهميت بيشتري حتي بالاتر از مكاتب ديگر برخوردار است كه در اين پايان نامه به دنبال رهيافت هاي شريعت مكرم اسلام در تربيت انسان خصوصاً در پيش از تولد مي باشد.

البته ذكر اين نكته هم ضروري است كه معمولاً به هنگام يادآوري از تربيت ذهن انسان معطوف به دوران بعد از تولد مي شود در حاليكه از مهمترين ظروف زماني تربيت نوع آدمي كه در دين ما به آن توجه بيشتري شده، دوران بارداري است كه در اين زمان شخصِ حامل جنين يعني مادر، از عنايت بيشتري برخوردار است.

اين تحقيق با موضوع نقش تربيتي زن در دوران بارداري از نظر قرآن، سنت و عقل مي باشد. كه در شش فصل تدوين شده است و به تأثير تربيت در شخصيت انسان و ديدگاه دين درباره ي تربيت و ضرورت و اهميت آن و عوامل مؤثر در تربيت و به موانع تربيت و به طور كلي به مسايل پيرامون دوران جنيني اعم از تغذيه عبادي (روحي-معنوي) و خوراكي (فيزيكي-جسمي) و تأثير تغذيه حرام و حلال پرداخته شده است.

خواننده در اين تحقيق با رابطه انتخاب همسر و تربيت فرزند و ارتباط افعال و رفتار و حتي نيّات والدين در اين دوران و در زمان انعقاد نطفه و وظايف تربيتي مادر اعم از مراقبت هاي دوران بارداري آشنا شده و به مسايلي از قبيل عوامل عقب ماندگي جنيني نيز پرداخته شده است، واژگان تربيت تغذيه - جنين و مادر مورد بررسي و تعريف قرار گرفته است.

منابع مورد استفاده در اين اثر كتب ديني-تربيتي و حول محور مسايل روان شناسي بوده است كه از آيات و روايات قرآن بهره گرفته و به تشريح و تفصيل مباني تربيت پرداخته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :