يکشنبه - 2018 ژولاي 22 - 10 ذيقعده 1439 - 31 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 89416
تاریخ انتشار : 29 آبان 1391 23:14
تعداد مشاهدات : 388

تحقيق پاياني سطح دو (كارشناسي) مدرسه‏ علميه‏ امام خميني ره

تجمل گرايي از منظر حضرت علي عليه السلام

موضوع تحقيق حاضر «تجمل گرايي از منظر حضرت علي، عليه السلام» مي باشد. تجمل گرايي شايد در ابتدا موضوع چندان مهمي به نظر نيايد، اما با دقيق شدن بر آن مي توان گفت كه تأثير بسزايي در رفتارهاي معيشتي افراد، توسعه ي اقتصادي، رشد و بالندگي فرهنگي و سياسي جامعه دارد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تجمل گرايي از منظر حضرت علي عليه السلام

1391

سميه حيدري

سيده كبري قاسمي

سيد مجتبي تديّن

تجمل، اسراف، ايمان، عقده ي حقارت، ساده زيستي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع تحقيق حاضر «تجمل گرايي از منظر حضرت علي، عليه السلام» مي باشد. تجمل گرايي شايد در ابتدا موضوع چندان مهمي به نظر نيايد، اما با دقيق شدن بر آن مي توان گفت كه تأثير بسزايي در رفتارهاي معيشتي افراد، توسعه ي اقتصادي، رشد و بالندگي فرهنگي و سياسي جامعه دارد. بررسي موضوع تجمل گرايي از منظر حضرت علي، عليه السلام، به جهت الگوپذيري از آن حضرت براي رسيدن به يك زندگي سالم، و به تبع آن يك جامعه ي سالم، در پرتو معارف اسلامي و شيعي است.

پژوهش حاضر، با جمع آوري اطلاعات از منابع روايي، اجتماعي به روش كتابخانه اي پديد آمده و به شيوه ي توصيفي و تحليلي به رشته ي نگارش درآمده است.

اهميت موضوع تجمل گرايي به دليل تأثير آن بر ديگر امور زندگي است كه اگر مؤثر نبود، بزرگان دين از آن دوري نمي كردند و بر ساده زيستي و عدم گرايش به تجملات توصيه نمي كردند.

در اين تحقيق، ابتدا به مفاهيم كليِ مربوط به تجمل گرايي و تفاوتِ آن با جمال پرداخته شده است و سعي شده به چند نمونه از مصاديقِ آن در جامعه ي كنوني نيز اشاره شود.

در ادامه، به عواملي كه موجب به وجود آمدن تجمل گرايي مي شود، پرداخته، كه اين عوامل از جنبه هاي فردي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي مورد بررسي قرار گرفته و تلاش شده تا به پيامدهاي اين موضوع اشاره شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :