جمعه - 2018 ژوئن 22 - 9 شوال 1439 - 1 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 89785
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1390 12:28
تعداد مشاهدات : 499

تحقيق پاياني سطح دو (كارشناسي) مدرسه علميه‏ امام خميني(ره)

آسيب هاي رفتاري خانواده از نظر اسلام (عوامل – پيامدها و راهكارها)

موضوع تحقیق «آسیب هاي رفتاری خانواده از نظر اسلام» است که مشکلات رفتاری خانواده، عوامل، پیامدها و راهکارهای آن را به استناد متون دینی و سخنان اندیشمندان مسلمان، مورد بررسی قرار داده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آسيب هاي رفتاري خانواده از نظر اسلام (عوامل پيامدها و راهكارها)

1390

مريم اورجي

سيد سيف ‏الله نحوي

مهدی زنديه

خانواده، رفتار سالم، رفتار ناسالم، تبادل عاطفی، فرهنگ دینی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع تحقیق «آسیب هاي رفتاری خانواده از نظر اسلام» است که مشکلات رفتاری خانواده، عوامل، پیامدها و راهکارهای آن را به استناد متون دینی و سخنان اندیشمندان مسلمان، مورد بررسی قرار داده است.

از آنجا كه خانواده از نظر اسلام اهمیت ویژه ای داشته و بیشترین مسئولیت را در پرورش ارزش های اخلاقی و معیارهای اجتماعی و تربیت و تعالی وجود انسان برعهده دارد، لازم است عوامل آسيب زاي آن بررسي شده و پس از تبيين عوامل و پيامدهاي آن، راهكاري براي بهبود و سامندهي رفتارهاي مزبور ارائه گردد.چون خانواده ها دارای کارکردهای مهمی از قبیل: تنظیم رفتارهای جنسی، پرورش فرزندان، جامعه پذیری، امنیت اقتصادی، تأمین آرامش روانی و... هستند، اين نقش ها و وظايف مي تواند آن را به واحدی با کارآیی و رفتارسالم یا واحدی با رفتار ناسالم مبدل می سازد.

عوامل آسیب زای رفتاری خانواده در گستره ای از عوامل روانی ـ عاطفی ـ اجتماعی ـ فرهنگی ـ اقتصادی و جسمانی قرار می گیرد، از جمله عوامل روانی و عاطفی می توان به ازدواج ناآگاهانه، کمبودهای عاطفی، افراط در محبت و تبعیض میان فرزندان اشاره کرد و از میان عوامل اجتماعی ـ فرهنگی، تأثیر منفی رسانه های جمعی، تأثیر معاشران، اخلاق فرهنگی زوجین، عدم توجه به باورهای دینی را می توان نام برد. همچنين عوامل اقتصادی از قبيل: فقر مالی، اشتغال زن، بیکاری مرد و تجمل گرایی و عوامل جسمانی و غریزی از جمله به اعتیاد و فقدان مهارت جنسی از آسيب هايي بشمار مي آيند كه هر يك مي تواند عواقب ناگواري داشته باشد.

ازدواج عاقلانه، تبادل عاطفی میان اعضاء، تقویت فرهنگ دینی، تشویق و تنبیه، هماهنگی والدین در تربیت فرزندان و... راهکارهایی برای ایجاد رفتار سالم محسوب می شود.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :