چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 89812
تاریخ انتشار : 1 دی 1394 14:34
تعداد مشاهدات : 1195

نشست نقد کتاب خانواده در بحران در مدرسه علمیه رفیعه المصطفی (س) برگزار شد

به همت مدیریت استانی تهران و همزمان با سالروز ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س)، نشست نقد کتاب خانواده در بحران امروز برگزار شد.امروز همزمان با سالروز ازدواج مبارک پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س)، نشست نقد و بررسی کتاب خانواده در بحران با حضور مولف کتاب دکتر محمد سمیعی در مدرسه علمیه رفیعه المصطفی (س) برگزار شد. در ابتدای این نشست که به همت مدیریت حوزه علمیه خواهران استان تهران برگزار شد، دکتر محمد سمیعی نویسنده کتاب به ارائه مباحث خانواده و علل سستی آن در دو جامعه غربی و اسلامی پرداخت و در تحلیلی چندسویه و ارائه آمار تکان دهنده ای از منابع معتبر غربی و ایرانی آینده خانواده را نگران کننده ارزیابی نمود. وی اظهار داشت در کشورهایی مانند ژاپن و هند با تعریف و تبیین جایگاه مشخص زن و مرد، خانواده از استحکام بیشتری برخوردار است لکن نظام سرمایه داری، فمینیسم و وجود فرهنگ هم خانگی در غرب از عوامل تضعیف کننده خانواده است و متاسفانه شاهد نفوذ تدریجی این عوامل در میان خانواده های ایرانی هستیم. وی با تکیه بر ایدئولوژی اسلامی، این مکتب ریشه دار را عاملی جهت رهایی از معضلات خانواده دانست.
در ادامه این نشست، دکتر امیرمهرداد خسروی کارشناس مسائل خانواده و از اساتید دانشگاه کمبریج، به تحلیل محتوای کتاب خانواده در بحران پرداخت و بیان کرد مساله قابل توجه در این کتاب آن است که نگارنده با درک کامل از شرایط زیستی غرب از یک سو و شناخت معارف عمیق اسلامی از سوی دیگر به تحلیلی میان رشته ای از عوامل بحران زدگی خانواده در غرب و مقایسه آن با وضعیت خانواده ایرانی پرداخته و به شکلی مستدل و علمی همگان را به پیشگیری از بحران هایی که خانواده غربی بدان دچار شده است، دعوت می کند. وی با اشاره به آثار متعددی که در حوزه مسائل خانواده وجود دارد، نقطه تمایز این کتاب را با سایر آثار در نوع نگرش و دیدگاه نویسنده می داند که نگاهی جدید و مطابق با شرایط واقعی خانواده غربی می باشد.
در بخش دیگری از این نشست که در آن اساتید و طلاب حوزه های علمیه خواهران استان تهران حضور داشتند، دکتر زارعی اقدم و دکتر بهزادپور از اساتید و مشاوران برجسته حوزوی به ارائه نقادانه کتاب پرداختند که توسط دکتر سمیعی و دکتر خسروی بدان ها پاسخ مستدل و مبسوط داده شد.
یادآور می شود کتاب خانواده در بحران که توسط انتشارات اطلاعات به چاپ رسیده است، از آثار دکتر محمد سمیعی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکنون بارها مورد توجه محافل علمی قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :