جمعه - 2018 ژوئن 22 - 9 شوال 1439 - 1 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95006
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1394 11:36
تعداد مشاهدات : 494

برگزاري تفسير قطره اي در مدرسه علميه امام خميني(ره) رباط كريم

همانطور كه همه ما مي دانيم پديده هاي طبيعي با چشم ديده مي شود ( مرگ موقت زمین: زمستان و بعد بهارمي شود) پس چه لزومي دارد كه خداوند آن رابيان كند .

جلسه سوم آيه 17 سوره حديد{اَعلَمُوأِنَّ اللَهَ يُحيِي الأَرضَ بَعدَ مَوتِهَا قَد بَيََّّنا لَكُمُ الأَياتِ لَعَلَّكُم تَعقِلُونَ : بدانيد خداوند زمين را بعد از مرگ آن زنده مي كند ، ما آيات (خود) را براي شما بيان كرديم شايد انديشه كنيد.}


در اين جلسه استاد ضمن تلاوت آيه عنوان داشتند : همانطور كه  همه ما مي دانيم پديده هاي طبيعي با چشم ديده مي شود ( مرگ موقت زمین: زمستان و بعد بهارمي شود) پس چه لزومي دارد كه خداوند آن رابيان كند . اين آيه از بحث مسائل طبيعي فراتر مي رود اگر چنين نبود ظلم به آيه بود حق آيه اين است كه امام كاظم (عليه السلام) فرمودند: منظور اين است كه خداوند مرداني را مبعوث مي كند تا عدالت و حق را دوباره در زمين احياء كنند .پس اين آيه ايجاد يك روح اميد و و شكوفايي را به دنبال دارد. در ادامه آيه خداوند مي فرمايد همه درها را باز كرديم تا شما متوجه اين مسائل شويد پس گيرنده شخص بايد قوي باشد و بداند خداوند هيچ وقت مخلوقاتش را فراموش نمي كند حتي اگر دلهاي آنها مرده باشد. اين بدان معناست  كه حتي اگر هزار آيه هم برايشان نازل شود باز هم تعقل نمي كنند اما خداوند به همين بندگان هم نظر نموده و اميد دارد حتي اگر بنگرند به همان ظاهر آيه كه تغيير و تحول در فصول و... است و كمي تعقل كنند پي به قدرت و عظمت خداوند خواهند برد آنچه در قرآن و اين آيه تأكيد شده تعقل انسان است كه منجر به خدا باوري مي شود زيرا باورهاي احساسي عمر طولاني نداشته و عاملي براي پيشرفت و حركت انسان نخواهند بود. پس دقت و تفكر در آيات الهي است كه انسان را به تكاپو انداخته و سبب رشد او مي شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :