چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95387
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394 14:29
تعداد مشاهدات : 365

آموزه های زهرایی(سلام الله علیها)

درباره حضرت فاطمه علیهاالسلام از زوایای گوناگون می توان به کند و کاو نشست. عدّه ای در اخلاق و آداب و رفتار فاطمی داد سخن داده اند برخی از جایگاه فاطمه علیهاالسلام در نگاه خدا و پیامبر سخن گفته اند. گروهی مظلومیت زهرا و حوادث دردناک پس از رحلت رسول گرامی را محور پژوهش و نگارش گرفته اند.

درباره حضرت فاطمه علیهاالسلام از زوایای گوناگون می توان به کند و کاو نشست. عدّه ای در اخلاق و آداب و رفتار فاطمی داد سخن داده اند برخی از جایگاه فاطمه علیهاالسلام در نگاه خدا و پیامبر سخن گفته اند. گروهی مظلومیت زهرا و حوادث دردناک پس از رحلت رسول گرامی را محور پژوهش و نگارش گرفته اند. بعضی احادیث معصومین علیهم السلام در باره زهرای مرضیه را آورده و به ترجمه، شرح و ابهام زدایی از آن پرداخته اند.و برخی درباره زندگینامه فاطمه علیهاالسلام (میلاد، کودکی، ازدواج، همسرداری و فرزندان فاطمه علیهاالسلام ) تحقیق و تدوین کرده اند.

هرکس به زبانی سخن از فضل تو گوید

بلبل به غزلخوانی و قمری به ترانه

از آنجا که زهرای مرضیه علیهاالسلام برترین بانویی است که چشم خورشید به یاد دارد و از ازل تا ابد، دختری با این فضیلت ها از مادر نزاده است، تلاش مقاله حاضر این است که محورهای پژوهش و تبلیغ پیرامون فاطمه را برای مردان و زنان امروز جهان به تصویر کشد و برخی از پیامهای آن بانوی برتر را به علاقمندان فرهنگ فاطمی علیهاالسلام برساند.فاطمه علیهاالسلام عصاره همه ارزشهاست و آنچه خوبان همه دارند، او به تنهایی دارد. گنجاندن فضایل فاطمی در یک کتاب و یا مقاله مقدور نیست.

کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست

که تر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم

ما فقط فهرست چهل محورپژوهشی زهرایی علیهاالسلام را به بشریت تقدیم می کنیم و متن ده پیام آن بانوی ملکوتی را می آوریم:

محورهای فاطمه شناسی

1.     فاطمه و توحید؛

2.     فاطمه و نبوّت؛

3.     فاطمه و عدل الهی؛

4.     فاطمه و امامت؛

5.     فاطمه و قیامت؛

6.     فاطمه و عبادت؛

7.     فاطمه و زهد و ساده زیستی؛

8.     فاطمه و صبوری؛

9.     فاطمه و شکر و سپاس الهی؛

10.فاطمه و همسر؛

11.فاطمه و فرزندان؛

12.فاطمه و عصمت؛

13.فاطمه و نیایش؛

14.فاطمه و نماز؛

15.فاطمه و روزه؛

16.فاطمه و زکات؛

17.فاطمه و خمس؛

18.فاطمه و جهاد؛

19.فاطمه و حجّ؛

20.فاطمه و ارشاد جاهل؛

21.فاطمه و امر به معروف؛

22.فاطمه و نهی از منکر؛

23.فاطمه و استیضاح دولت باطل؛

24.فاطمه و حمایت از محرومان؛

25.فاطمه و تولّی؛

26.فاطمه و تبرّی؛

27.فاطمه و کار و تلاش؛

28.فاطمه و مهمان داری؛

29.فاطمه و بیعت؛

30.فاطمه و هجرت؛

31.فاطمه و حجاب؛

32.فاطمه و دانش؛

33.فاطمه و قرآن؛

34.فاطمه و فدک؛

35.فاطمه و عاشورا؛

36.فاطمه و فرشتگان؛

37.فاطمه و نقل حدیث؛

38.فاطمه و شهادت؛

39.فاطمه و فلسفه احکام؛

40.فاطمه و سوگواری و شادی.

ده پیام فاطمی

یکم: فاطمه علیهاالسلام و خداشناسی

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم روزی از فاطمه علیهاالسلام پرسید: از خدا چه درخواستی داری؟ هم اکنون فرشته وحی در کنار من است و از سوی خداوند پیام آورده که هر حاجتی داری، برآورده می شود.فاطمه علیهاالسلام در پاسخ فرمود:«شغلنی عن مسألته، لذة خدمته، لاحاجة لی غیرالنظر الی وجهه الکریم.»1لذت خدمت او مرا از تمنّا باز داشته است جز به دیدار جمال والای خدا نیازی ندارم.

دوم: فاطمه علیهاالسلام و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم

وقتی آیه 63 سوره نور «لا تجعلوا دعاء الرسول کدعاء بعضکم بعضاً»؛ نازل گردید، مهابت بیشتر در دلم جای گرفت و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم را به عنوان «ای پدر!» خطاب نمی کردم و مدام یا رسول اللّه می گفتم.یکی، دو یا سه بار از من روی برگرداند، سپس رو کرد به من و فرمود: این آیه درباره رفتار تو و بستگانت و فرزندانت نیست، تو از منی و من از تو؛ این آیه درباره آنهاست که بی مهرانه و با خشونت و از راه گردن کشی با من برخورد کرده اند.تو با واژه «ای پدر» با من سخن بگو، که دل را بهتر زنده می کند و خدا را بیشتر خشنود می سازد.2

سوم: فاطمه علیهاالسلام و ولایت

قالت فاطمة علیهاالسلام : «ان السعید حق السعید من احب علیّاً فی حیاته و بعد موته.»3سعادتمند راستین کسی است که علی علیه السلام را در زندگی و پس از مرگ او دوست بدارد.

چهارم: فاطمه علیهاالسلام و قرآن

قالت فاطمه علیهاالسلام : «حبّب الّی من دنیاکم ثلاث: تلاوة کتاب اللّه والنظر فی وجه رسول اللّه و الانفاق فی سبیل اللّه.»4از دنیای شما سه چیز را دوست دارم: تلاوت کتاب خدا، نظاره به چهره رسول خدا و بخشش در راه خدا.

پنجم: فاطمه علیهاالسلام و قیامت

قالت فاطمه علیهاالسلام : «الویل ثمّ الویل لمن دخل النّار.»5وای، بازهم وای برکسی که به آتش جهنّم وارد شود!

ششم: فاطمه علیهاالسلام و علی علیه السلام

وقتی فاطمه علیهاالسلام در بستر بود، روزی گریه کرد، علی علیه السلام به وی فرمود: همسر گرامی! چرا گریه می کنی؟ فاطمه علیهاالسلام فرمود: به خاطر مشکلاتی که تو پس از من با آن مواجه می شوی؟علی علیه السلام فرمود: اشک نریز:«فواللّه ان ذالک لصغیرٌ عندی فی ذات اللّه تعالی.»6سوگند به خدا! این امور در آستان مقدّس الهی کوچک است.

هفتم: فاطمه علیهاالسلام و اخلاص

قالت فاطمة علیهاالسلام : «من اصعد الی اللّه خالص عبادته، اهبط اللّه الیه افضل مصلحته.»7هرکس عبادت ناب و خالص خویش را به آسمان بلند الهی ارسال دارد، خداوند بهترین وسیله سامان بخشی را به سوی او خواهد فرستاد.

هشتم: فاطمه علیهاالسلام و دین مداری

قالت فاطمه علیهاالسلام : «فاتقوا اللّه حقّ تقاته، فیما امرکم و انتهوا عمّا نهاکم عنه.»8آن چنان که شایسته خداست، نسبت به او تقوا داشته باشید، اوامرش را پاس بدارید و از آنچه نهی فرموده، خودداری کنید.

نهم: فاطمه علیهاالسلام و ایثارگری

قالت فاطمه علیهاالسلام : «یابُنیّ الجار ثمّ الدّار.»9فرزندم! در آغاز، همسایه و سپس اهل خانه.

دهم: فاطمه علیهاالسلام و مسأله رهبری

قالت فاطمه علیهاالسلام : «اشهد اللّه تعالی لقد سمعته یقول: علیّ خیر من اخلفه فیکم و هوالامام والخلیفة بعدی و سبطی و تسعة من صلب الحسین ائمة ابرار، لئن اتبعتموهم وجدتموهم هادین مهدیّین و لئن خالفتموهم لیکون الاختلاف فیکم الی یوم القیامة.»10خدا را گواه می گیرم از پدرم شنیدم که می فرمود: علی علیه السلام بهترین کسی است که در جمع میان شما می گذارم. او امام و خلیفه پس از من است، او و دو نوه ام و نُه تن از تبار حسین علیه السلام امامان ابرار هستند؛ که اگر از آنان پیروی کنید، آنان را هدایت کننده و راه یافته خواهید دید و اگر با آنان مخالفت کنید، تا روز قیامت در میان شما اختلاف خواهد بود.

نویسنده: محمود مهدی پور

فرهنگ كوثر > تابستان 1381، شماره 54

پاورقی ها: 

1.     نهج الحیاة، ص 99.

2.     عوالم العلوم، ج 11، ص 74.

3.     نهج الحیاة، ص 48.

4.     همان، ص 271.بحارالانوار، ج 7، ص 110 و عوالم، ج 11، ص 634.

5.     عوالم العلوم، ج 11، ص 494.

6.     همان، ص 623.

7.     همان.

8.     همان، ص 326.

9.     همان، ص 594

منبع نسخه دیجیتال: سایت حوزه

http://article.ahlolbait.com/

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :